14. června 2018 12:01, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ozbrojený muž a žena se kvůli exekuci zabarikádovali v domě na Břeclavsku. Pustili plyn a chtěli ho zapálit

Obecní úřad Kobylí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obecní úřad Kobylí. | foto: Google Maps

PRAHA Ozbrojený muž se ženou se ve středu dopoledne zabarikádovali ve svém domě v Kobylí na Břeclavsku před exekutory. Pár měl hrozit policejní hlídce střelbou. Podle některých svědků se z místa dokonce střelba ozývala. Policisté dvojici již vyvedla z domu ven. Muž pustil v objektu plyn a chystal se ho zapálit, uvedli policisté. O incidentu jako první informovala Česká televize.

„Muž, který držel střelnou zbraň, i žena byli již zadrženi,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí jihomoravské policie Kamila Haraštová.

Hlídka podle jejích slov vyjela na místo na podnět exekutorů, kteří o ni požádali. S párem měli prý problémy již v minulosti.

Přivolaným policistům začal muž namířenou střelnou zbraní vyhrožovat. Policie proto dle slov mluvčí povolala k incidentu i zásahovou jednotku.

 „Nejdříve jsme přistoupili k vyjednávání, vyjednavač se snažil, aby muž i jeho manželka z obydlí dobrovolně vystoupili, což se nepodařilo,“ rozvedla Haraštová.

Podle místních byla v poledne z místa mezi rodinnými domky slyšet střelba. Mluvčí policie ovšem tuto informaci nepotvrdila. Uvedla, že mohlo jít o rozbušky používané zásahovou jednotkou, které mohly znít jako výstřely. Zákrok ale policie prý teprve vyhodnotí.

14.června 2018 v 12:00, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 12:42

Akci sleduje několik místních. Do domu právě vkročil plynař, policisté v domě cítili kouř. Ozbrojeného muže a ženu policisté vyvedli ven. https://t.co/vaxCL2O1Te

Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová řekla, že záchranná služba na místo vyslala posádku s lékařem. „Jednu lehce zraněnou osobu jsme převezli do břeclavské nemocnice,“ řekla Bothová. Podle policejní mluvčí šlo o zadrženého muže.

Pavel Kotík, starosta obce vzdálené necelých 20 kilometrů od Břeclavi, v níž žije přibližně dva tisíce obyvatel, serveru Lidovky.cz sdělil, že o události nemá příliš informací. Momentálně je v zaměstnání. Domnívá se ovšem, že situace se uklidnila, neboť z místa odletěl již i policejní vrtulník. Podle informací ČT trval zásah několik hodin.

Napadení exekutora a nejen jedna exekuce

Podle prohlášení Exekutorské komory se celá kauza týká domu, v němž k události došlo. V roce 2010 jej totiž koupili noví majitelé.

„V tomto konkrétním případě se jedná o exekuci vyklizením nemovitosti, nikoliv o exekuci k vymožení peněžitého plnění. Nemovitost koupili od syna manželů a s nimi následně podepsali nájemní smlouvu, aby mohli manželé v nemovitosti dále pobývat,“ sdělila pro Lidovky.cz Martina Houšková, mediální zástupce komory z agentury PR.Konektor.

„Manželé nicméně zpochybnili uzavřenou kupní smlouvu a zároveň neplatili oprávněným dohodnuté nájemné. Proti prodeji podali veškeré možné opravné prostředky, soud však pravomocně rozhodl ve prospěch nových majitelů,“ dodala Houšková.

Exekutoři podle vyjádření komory navštívili dům již v polovině dubna tohoto roku, kdy došlo k napadení jednoho z pracovníků úřadu. „Bohužel se s agresí i výhružkami střelbou od povinných setkáváme v poslední době stále častěji,“ podotkl Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory.

„V těchto případech však musíme stále připomínat, že soudní exekutoři ani jejich vykonavatelé nejsou v žádném případě osobami, které rozhodují o dluzích dlužníků ani o vedení exekucí proti nim,“ doplnil Plášil.

Mimo jiné se nejedná o jedinou exekuci, která je na manželský pár uvalena.

rsaRobert Sattler, zpZdislava Pokorná

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!