Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci porušují zákon. Neuvádějí, že jsou podnikatelé

Česko

  21:10
PRAHA - Někteří poslanci ve svých majetkových prohlášeních neuvádějí, že vlastní živnostenské oprávnění, ačkoli ho vlastní, a tím porušili zákon o střetu zájmů. K tomuto závěru dospělo občanské sdružení Oživení, když zkontrolovalo příslušná prohlášení poslanců.

Ilustrační foto foto: ČTK

Podalo na ně proto oznámení příslušným úřadům. Někteří poslanci, které se podařilo kontaktovat, buď tvrdí, že oprávnění nevlastní, nebo že nepodnikají.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení našlo chyby celkem u 48 poslanců napříč politickým stranami zastoupenými ve sněmovně. Poslanci nebyli jediní, u koho sdružení nalezlo nesrovnalosti. Chyby našlo v téměř čtvrtině z 500 čestných prohlášení poslanců, senátorů a členů krajských rad.

Poslanci živnostenské listy popírají

Jeden z dotčených poslanců, Marek Benda (ODS), řekl , že se žádným podnikáním nezabývá, i když si před deseti lety nechal oprávnění vystavit, posléze však podnikání pozastavil. Podle údajů z živnostenského rejstříku vlastní ještě jedno oprávnění. Benda připustil, že mohlo jít o jeho administrativní pochybení a bude muset dodatečně v prohlášení tento údaj doplnit. Zdůraznil však, že podle svého názoru samotným držením živnostenského oprávnění zákon o střetu zájmů neporušuje.

Čestné prohlášení poslanců

Čestné prohlášení je soubor tří dokumentů, kde politici uvádějí, jak se změnily jejich majetkové poměry za dobu výkonu funkce, ale například i to, ve kterých obchodních společnostech figurují.

Také poslanec ODS David Šeich tvrdí, že není držitelem živnostenského oprávnění. "Jsem si jistý, že to vyplňuji správně," řekl o svém prohlášení. Také on však podle živnostenského rejstříku vlastní oprávnění na činnost ekonomických a organizačních poradců. Na tuto informaci odpověděl, že až se ve čtvrtek vrátí do ČR, uvede, od kdy je toto oprávnění už neaktivní.

Předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) tvrdí, že živnostenské oprávnění zcela jistě nevlastní, a to od doby, kdy se stal ministrem průmyslu ve vládě Vladimíra Špidly. Urban však podle Oživení také neuvedl své funkce jednatele společnosti Městský celní sklad a předsedy představenstva akciové společnosti FK Čáslav.

Marek Benda

Urban argumentuje tím, že společnost Městský celní sklad už deset let není funkční. V případě společnosti FK Čáslav uvedl, že jejím stoprocentním vlastníkem je občanské sdružení FC Zenit Čáslav, v jehož čele stojí.

Sdružení provozuje tamní druholigový fotbalový tým a podle pravidel musí mít tento tým podobu akciové společnosti. Jak řekl, svůj postup jako porušení zákona nevnímá.

Autoři: ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?