Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pacienti s otravou krve z Frýdlantu zůstávají na intenzivní péči, jejich stav je stabilizovaný

Zdravotnická záchranná služba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnická záchranná služba. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec Stav pacientů s otravou krve, kterou dostali po operačních zákrocích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu, je stabilizovaný. V režimu intenzivní péče v liberecké nemocnici ale ještě několik dnů zůstanou. Sdělil to v pátek primář Anesteziologicko resuscitačního oddělní (ARO) v Liberci Dušan Morman.

Po operaci ve Frýdlantu se náhle zhoršil zdravotní stav u devíti pacientů, ve vážném stavu je převezla záchranná služba. Osm je v nemocnici v Liberci, jeden v Jablonci.

Mimo oddělení ARO a JIP je zatím jeden z devíti hospitalizovaných, leží v liberecké nemocnici. Ostatní nadále potřebují intenzivní péči. „Jejich stav je stabilizovaný, nicméně nadále vyžadují pobyt na jednotce intenzivní péče. Bude to trvat přes víkend,“ uvedl Morman.

Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí...
Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od...

Co otravu způsobilo, se zatím neví. Případem se zabývá i policie. První výsledky rozborů budou možná už v pátek odpoledne, Morman ale předpokládá, že budou spíše až po neděli. Podle ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy kontaminace nebo závadné složení anestetika. 

„Největší pravděpodobnost je kontaminace nitrožilní cestou, tedy anestetikem, které bylo použito. Máme štěstí, že byť kontaminace vedla ke zcela zásadnímu klinickému postižení, tak se klasickými léčebnými metodami povedlo stav pacientů dramaticky zlepšit,“ uvedl v pátek pro Českou televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Nemocnice frýdlant

Nemocnice Frýdlant přestala kvůli uzavření operačního sálu v souvislosti s otravou poskytovat akutní chirurgickou péči. Pacienti musí do Liberce.

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Přemysla Sobotky (ODS) frýdlantská nemocnice už dříve oznámila, že ukončí akutní chirurgickou péči od 21. prosince. Událost tak vše jenom urychlila.

Příznaky otravy má devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. 

„Podle našich dosavadních neoficiálních informací se bakteriologické příčiny vyšetřeními u pacientů nepotvrdily, což by mělo znamenat, že k infekci nedošlo v rámci operačního zákroku. Nicméně stále čekáme na kompletní výsledky testů,“ řekla v pátek mluvčí frýdlantské nemocnice Dita Fuchsová.

Nemocnice Frýdlant patří od roku 2013 do skupiny EUC (dříve Euroclinicum) a dlouhodobě se potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Ještě před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. Liberecký kraj chce nejpozději do konce června 2019 Nemocnici Frýdlant převzít, a zajistit tak zdravotní péči pro zhruba 25 000 obyvatel Frýdlantského výběžku.

Liberecký kraj vyjednává podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Přemysla Sobotky (ODS) i o koupi nemocnice. Převzít by ji měla Krajská nemocnice Liberec, která slíbila i obnovení akutní péče.

„Záleží na tom, jak dopadne dohoda o koupi. Záměr je, aby tam byla akutní interna a akutní chirurgie 24 hodin denně,“ řekl Sobotka. Zřejmě to ale nebude dříve než v polovině příštího roku. Ukončení akutní chirurgické péče je podle Sobotky pro 25 000 obyvatel Frýdlantského výběžku sice nepříjemné, ale v akutním stavu se o ně postarají v Krajské nemocnici Liberec. Ta je od Frýdlantu zhruba 27 kilometrů. Komplikované to ale může být v zimě, kdy často silnice blokují uvízlé kamiony.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....