Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pacientky si stěžují na nedostupnost léků na rakovinu prsu, pojišťovny je běžně hradit nebudou

Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Praha Pacientská organizace ONKO Unie kritizuje nedostupnost moderních léků na rakovinu prsu s metastázami. Léky se po tříletém posuzování nebudou hradit z veřejného zdravotního pojištění, uvedla unie v tiskové zprávě.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) jejich prospěšnost nezpochybňuje, u dvou ze tří těchto léků, takzvaných CDK 4/6 inhibitorů, podle mluvčí Barbory Peterové řízení o přiznání úhrady ze zdravotního pojištění ještě neskončila. U třetího je podáno odvolání na ministerstvu zdravotnictví.

„Čeští i evropští lékaři skupinu léků CDK 4/6 inhibitorů považují za zlatý standard léčby a sami ji chtějí používat. Tato léčba významným způsobem prodlužuje život pacientek i o několik let a výrazně zmírňuje projevy zhoubného onemocnění,“ uvedla ředitelka ONKO Unie Petra Adámková.

SÚKL podle Peterové nerozporuje přínos tohoto typu léčby pro pacientky s metastatickým karcinomem prsu. „Nicméně pro jejich vstup do systému úhrad je nezbytné prokázat také nákladovou efektivitu a akceptovatelný dopad do rozpočtu,“ sdělila Peterová.

Při posuzování SÚKL podle ní porovnává náklady na lék s přínosy pro pacienty a s cenou současné léčby. „V případech, kdy nová alternativa je oproti současné léčbě účinnější, ale zároveň i nákladnější, je využita analýza nákladové efektivity, která informuje, zda náklady na přípravek požadované výrobcem jsou vyváženy očekávanými přínosy léčby. V případě přípravků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů toto ze strany výrobce prokázáno nebylo,“ uvedla mluvčí.

Podle Adámkové je ČR jediná země v EU, kde není lék hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Získat ho tak mohou jen pacientky, které úspěšně požádají o mimořádnou úhradu léku na výjimku v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Česká onkologická společnost vydala pro největší pojišťovnu VZP doporučující stanovisko.

U dvou léků tohoto typu podle SÚKL zatím nebyla správní řízení ukončena. U jednoho z přípravků začalo 11. května, druhé bylo přerušeno na žádost výrobce. U třetího je podle Peterové v odvolacím řízení na ministerstvu zdravotnictví.

Rakovina prsu představuje skoro pětinu všech zhoubných nádorů u žen. Ročně jí onemocní asi 7000, po prodělané léčbě jich žije asi 50 000. Každý rok zemře asi 2000 pacientek, od roku 2002 klesla úmrtnost o 30 procent. Na pravidelná vyšetření, která mají ženy nad 45 let zdarma, chodí asi 60 procent těchto žen, ročně zhruba 700 000. Ročně se podaří odhalit asi 4000 nádorů.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu loni uvedla, že moderní léky se v dlouhodobém horizontu státu vyplatí. Podle její studie ušetřily moderní léky na rakovinu prsu za posledních sedm let 1,5 miliardy korun. Snížily například potřebu invalidních důchodů nebo zkrátily pobyty v nemocnici.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...