Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po půl století vypátrali, kdo dal bombu do letounu zříceného na Děčínsku

Česko

  9:17
Bombu do letadla jugoslávské letecké společnosti JAT, které se v lednu 1972 zřítilo poblíž České Kamenice na Děčínsku, umístil jeden z pasažérů, chorvatský nacionalista Josip Senić. Vystoupil při mezipřistání a krátce po atentátu byl zavražděn. S odvoláním na švédskou televizi TV4 to v pondělí uvedla Česká televize. Při zřícení letadla zemřelo 27 lidí, přežila jedna letuška.

Letadlo DC-9 společnosti Jugoslovenski Aerotransport

Nehodu letounu podle oficiálních výsledků vyšetřování způsobila nálož nastražená v jednom z kufrů. Pachatele útoku se ale dosud vypátrat nepodařilo, ačkoli se k němu krátce po činu přihlásili ustašovci, chorvatští odpůrci Titova komunistického režimu.

Švédští reportéři nyní podle České televize našli v chorvatských archivech dokumenty, podle kterých jugoslávští zpravodajci hned v roce 1972 došli k závěru, že bombu dal do letadla člen nacionalistického Chorvatského revolučního bratrstva Senić.

Z letadla na trase ze Stockholmu do Bělehradu vystoupil Senić při mezipřistání v Kodani. Po dvou měsících od pádu letounu byl nalezen zavražděný v Německu, zjistila švédská televize. Tři z jeho kompliců ještě žijí. TV4 uvedla, že kvůli atentátu nebyl nikdo obviněn z trestného činu.

Radikální bojovníci za nezávislost Chorvatska byli počátkem 70. let velmi aktivní, na kontě měli třeba přepadení jugoslávské ambasády ve Stockholmu nebo únos amerického letadla.

Jediná přeživší

Jedinou přeživší pádu letounu Douglas DC-9 poblíž České Kamenice z 26. ledna 1972 Vesnu Vulovičovou v obavě z možného atentátu po návratu do Bělehradu hlídala po celý tříměsíční pobyt v nemocnici ochranka.

Život Vulovičové zachránilo to, že se zaklínila ve zbytku zádi letadla, a pád trosek také zbrzdily větve stromů a prudký svah, do kterého narazily. Její vyléčení bylo tehdy považováno za velký úspěch československého zdravotnictví. Její přežití volného pádu bez padáku z více než deseti kilometrů je podle Guinnessovy knihy rekordní.

Vulovičová při pádu z 10 tisíc metrů utrpěla množství zranění včetně fraktury lebky, zlomených nohou a tří zlomených obratlů. V důsledku toho ochrnula na čas od pasu dolů. Po několika náročných operacích však znovu začala chodit. „Je mnohem jednodušší zemřít,“ svěřila se Vulovičová v rozhovoru v roce 2012. Zemřela v roce 2016 ve věku 66 let.

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj