MOSKVA/PRAHA Létat po Rusku bývalo ještě před deseti lety nebezpečné dobrodružství. Od té doby se však mnoho změnilo, a především ruský národní letecký přepravce Aeroflot se zařadil mezi renomované letecké společnosti světa. „Stabilita, kvalita, bezpečnost,“ uvádí se v reklamě, která ještě včera svítila na internetových stránkách Aeroflotu společně s údajem: „Koeficient bezpečnosti letů 99,94 %“.
Osmaosmdesát pasažérů a členů posádky sobotního nočního letu z Moskvy do sibiřského města Perm mělo smůlu, že se stali součástí oněch 0,06 % pravděpodobnosti. Jejich Boeing-737-500 se v jednu hodinu ráno středoevropského času zřítil v plamenech krátce před přistáním na okraji města a nikdo z lidí, kteří byli na palubě, katastrofu nepřežil. Na palubě bylo dvacet cizinců, ale mezi nimi žádný Čech. Stroj při pádu vybuchl, začal hořet a byl zcela zničen.
Ruští vyšetřovatelé prověřují celkem deset verzí havárie, mezi nimi i možnost teroristického útoku. Tuto verzi podporuje fakt, že na palubě stroje byl i jeden z klíčových velitelů z čečenské války, generál Gennadij Trošev, který se zúčastnil první a druhé čečenské války a byl i poradcem Vladimira Putina.
Stal se známý mimo jiné tím, že podpořil veřejné popravy čečenských partyzánů, a byl jedním z uvažovaných kandidátů na čečenského prezidenta v Moskvou zorganizovaných poválečných volbách. Uralský prokurátor Pavel Kakuškin, který celý incident vyšetřuje, však verzi teroristického útoku nejmenoval ani mezi hypotézami, které se prověřují. „Standardně jsou mezi verzemi havárie lidský faktor nebo technické potíže,“ uvedl prokurátor. Ředitel Aeroflotu Valerij Okulov však o verzi teroristického útoku řekl: „Bude prověřena stejně jako další možnosti havárie.“
Z téměř milionového Permu už byly včera do Moskvy poslány k rozboru obě černé skříňky z boeingu, které by měly odpovědět na otázku, co se dělo poslední minuty letu. „Když byl letoun ve výšce 1800 metrů, ztratili jsme s ním spojení,“ citovaly tiskové agentury mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace Irinu Andrianovovou. Pilot zabránil pádu na město Očití svědkové se liší ve výpovědích. Někteří uvádí, že letoun byl už v plamenech před dopadem na zem. „Bylo to jako kometa,“ uvedl jeden z nich, podle něhož padalo letadlo k zemi v úhlu třicet až čtyřicet stupňů. Jiní svědci to ale nepotvrzují. Podle dosavadního šetření se pilot do poslední chvíle snažil zabránit ještě větší tragédii, protože hrozilo, že letoun spadne přímo do obytné čtvrti na průmyslovém předměstí Permu. Tento poslední manévr se zdařil, letoun se zřítil několik desítek metrů od obytných domů. Jeho pád a požár však poškodily trať Transsibiřské magistrály, jediného pozemního spojení evropské části Ruska se sibiřskými oblastmi.