Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pád Svobody rezonuje ve vládě. Nečas obviňuje Kalouska

Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. | foto: ČTK

PRAHA Zastupitelé hlavního města odvolali z funkce primátora Bohuslava Svobodu (ODS). S ním skončili i všichni radní za ODS, občanští demokraté tak po 22 letech odešli v Praze do opozice. Vlády ve městě se fakticky ujala TOP 09, výkonem funkce primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. TOP 09 chce o koalici vyjednávat s ČSSD. Poslední dění v Praze rozvlnil hladinu i v nejvyšších patrech české politické scény.

Pro ODS je pád primátora Bohuslava Svobody velkou ztrátou. O voliče v metropoli se dlouhodobě opírala a pražský primátor byl jediným hejtmanem ODS. Politici největší vládní strany ve čtvrtek několikrát zopakovali, že architektem posledních událostí na pražské radnici je ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Celou online reportáž čtěte ZDE.

Kvůli rozpadu koalice si vedení celostátní ODS a TOP 09 vyměnilo několik invektiv, situace prý navíc může ovlivnit i jejich vládní spolupráci. Premiér a předseda ODS Petr Nečas označil vývoj v metropoli za špatnou zprávu pro Pražany a chování pražských zástupců TOP 09 za destruktivní politikaření.

Nejvyšší představitelé TOP 09 tvrdá slova občanských demokratů odmítli. Vývoj komentoval také bývalý prezident Václav Klaus slovy, že dnes ukončená koalice byla od počátku velmi podivnou strukturou.

Krize v pražském zastupitelstvu

Na jednání pražského zastupitelstva dopoledne vyvrcholila dlouhodobá krize uvnitř dosavadní pravicové koalice na radnici. TOP 09 v minulých dnech vypověděla ODS koaliční smlouvu, zdůvodňovala to neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. ODS to odmítla, podle ní jde o boj o moc. Obě strany se na novém uspořádání v minulých dnech neshodly.

ČTĚTE TAKÉ

Většina zastupitelů ODS se jednání o odvolání nezúčastnila. Dva nové zastupitele Bohumila Zoufalíka a Ivana Vinše, kteří v sále zůstali, pak strana chtěla vyloučit z ODS. Zastupitelé ale rezignovali sami.

Pražská koalice ODS a TOP 09

Koalice ODS a TOP 09 v metropoli trvala rok a půl. Nahradila roční spolupráci ODS a ČSSD, vznikla po volbách v roce 2010, v kterých vyhrála TOP 09.

Zoufalík a Vinš teprve v pátek nahradili v zastupitelstvu Borise Šťastného Milana Richtera, kteří dříve rezignovali. Situací v Praze se zabývá i širší vedení ODS, které zasedá v Táboře.

Zastupitelé také zrušili všechny výbory zastupitelstva kromě třech, které musí podle jednacího řádu existovat vždy. Poté bylo jednání zastupitelstva přerušeno až do 6. června.

ČSSD vstoupit do koalice odmítá

V původně jedenáctičlenné radě města zůstalo po dnešku jen šest zástupců TOP 09. Už vpodvečer se sešli šéfové zastupitelských klubů TOP 09 a ČSSD Jiří Vávra a Miroslav Poche. Konkrétní jednání o podobě spolupráce obou stran v Praze se dají čekat v dalších dnech. Dohodu chce mít TOP 09 hotovu do jednoho až dvou týdnů. Jednou z možností je, že ČSSD podpoří menšinovou vládu TOP 09. Hudeček zároveň připustil vyjednávání o budoucí radě s ČSSD, ale i s ODS. "Jsem přesvědčen, že v zastupitelstvu stále existuje dostatek soudných zastupitelů," dodal.

Vedení ČSSD svým zástupcům doporučilo, aby nevstupovali do pražské rady. Podle místopředsedy Michala Haška by spojení ČSSD a TOP 09 v Praze bylo jako spojení ohně a vody.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...