Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padají i ‚divoké‘ návrhy. Maturity a přijímačky zůstávají kvůli zavřeným školám velkou neznámou

Česko

  5:00
PRAHA - Studenti posledních ročníků středních škol mohou už teď skoro najisto počítat s tím, že se jejich „zkoušky z dospělosti“ odloží na pozdější termín, než se kterým ještě donedávna počítali. Podrobnosti, jak to bude ve skutečnosti, slibuje ministerstvo školství sdělit v pondělí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  František Vlček, Lidové noviny

Co s dětmi v karanténě? Nepřetěžujte je učením, choďte na procházky a obrňte se trpělivostí, radí psycholožka

Prozatím se tedy objevují rozmanité, někdy i „divoké“ návrhy. „Zatím vše stojí na prognózách, které se mění každý den,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Bohumil Kartous ze společnosti EDUin. Jednou z velmi nestandardních možností je udělat maturitu jako průměr známek za celou dobu studia, což by mohlo znevýhodnit děti na prestižnějších školách, kde učí lépe, ale známkuje se přísněji. „Ze strany rodičů studentů na prestižních školách bude určitě existovat snaha, aby se dodržely standardní podmínky, protože do vzdělání svých dětí hodně investovali,“ uvedl Kartous.

Podle původního plánu měly státní maturity začít slohem z češtiny 8. dubna a další části pokračovat 30. dubna a 4. až 6. května.

„V tuto chvíli neumíme říct, jak dlouhou dobu budou školy zavřené. Nicméně mohu říci, že již od počátku opatření na ministerstvu školství pracujeme na zpracování možných variant dalšího postupu,“ uvedl pro Lidovky.cz ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) hodlá Plaga předložit zákon, kterým by se termín maturit posunul na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Zda ale půjde skutečně o zákon, není zatím zcela jisté, protože „ošetřit“ některé záležitosti lze například ministerským výnosem.

Vedle maturit je ve hře také odklad jednotných přijímacích zkoušek, které byly na čtyřleté obory středních škol naplánovány na 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

UŽITEČNÉ WEBY

■ Pro učitele o vzdělávání online:

https://nadalku.msmt.cz/cs

■ Pro rodiče, aby věděli, jak vzdělávat své děti doma:

http://www.spoludoma.cz/

■ Pro komunikaci mezi učiteli, rodiči a žáky:

www.bakalari.cz

www.skolaonline.cz

■ Pro školáky na prvním stupni:

UčíTelka – zábavně vzdělávací program, ČT2, https://www.ceskatelevize.cz/porady/13394657013-ucitelka/

Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni – vzdělávací program, Rádio Junior Českého rozhlasu, www.radiojunior.cz, https://www.mujrozhlas.cz/skoro-skolni-vysilani-z-pokojicku-vendy-frani

K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo 79 972 středoškoláků, k přijímacím zkouškám na maturitní obory 94 956 dětí, z nichž se 70 028 hlásí z devátých tříd základních škol na čtyřleté obory. O osmiletá gymnázia je 19 353 zájemců a o šestiletá gymnázia 5575.

Bez technologií ani ránu

Žáci a studenti se na své zkoušky, zpravidla za pomoci učitelů a často i rodičů, připravují s hojným využitím moderních technologií, především elektronických učebnic, různých webů a mobilních aplikací.

Obecně probíhá vzdělávání „v době koronavirové“ hlavně s pomocí notebooku, tabletu či mobilního telefonu. „Zadávání stránek v učebnici, psaných úkolů nebo studia PDF prezentací je nejnižší možná laťka,“ říká analytik EDUin Štěpán Kment.

Školáci na prvním stupni mohou každý den dopoledne sledovat pořad UčíTelka na stanici ČT2 nebo si pustit Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy a Fráni na Rádiu Junior.

„Nabízíme základním školám spoustu podpory pro výuku na dálku, pro hodnocení žáků na dálku a také podporu formou webinářů a aplikací,“ sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Autor:

Mohlo by vás zajímat