Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padají rekordy a teploty rostou, v Praze-Karlově bylo 37 stupňů Celsia

Česko

  14:40aktualizováno  21:58
PRAHA - Teplotní rekordy padají v úterý po celé republice, informace poskytuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Česku se teploty pohybují většinou mezi 30 až 35 stupni. V Praze-Karlově bylo naměřeno 37 stupňů Celsia, padl i rekord na dnešní den v Klementinu, jeho hodnota je 33,5 stupně Celsia. Začínají se však objevovat první silné bouřky.

Lidé odpočívají během horkého dne foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zatím nejtepleji bylo v úterý v Praze-Karlově, 37 stupňů. Teplota v Karlově už o dva stupně překonala maximum z loňska. Ze stanic měřících déle než 50 let hlásí druhou nejvyšší teplotu Staňkov, 36,9 stupně.

Silná bouřka v Krnově

Silná bouřka, doprovázená údajně tornádem, v úterý odpoledne napáchala velké škody v Krnově. Ve dvou městských částech Ježník a Kostelec vítr lámal stromy a strhl střechy z několika desítek domů. "Je to hotová apokalypsa," řekla starostka města Alena Krušinová. Dodala, že celkem vítr v Krnově zničil střechy až na 40 domech.

Tropická vedra budou panovat do čtvrtka, podle meteorologů je mohou odpoledne doplnit bouřky. Od pátku se má ochladit na 20 až 25 stupňů a začne pršet.

Rekord padl v Klementinu

V pražském Klementinu padl teplotní rekord pro dnešní den, naměřili zde 33,5 stupně. O 0,3 stupně bylo převýšeno maximum z roku 1934. Klementinum je nestarší česká stanice, měří se zde od roku 1775.

Západní Čechy - Staňkov 36,9 stupně

Počasí překonalo na západě Čech teplotní rekordy. Ve Staňkově ukázal teploměr 36,9 stupně. Padl krajský rekord z loňska.

V Jihočeském kraji přes 35 stupňů

Teplotní rekordy padly také na všech jihočeských stanicích ČHMÚ. Nejvyšší hodnotu shodně zaznamenali v Táboře, Třeboni a Blatné - 35,1 Celsia.

VLNA VEDER zasáhla Česko

V Olomouckém kraji nejtepleji v Javorníku

Po celém Olomouckém kraji v úterý padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo lidem na severu regionu, v Javorníku teplota překročila 35 stupňů.

Na jižní Moravě překonala teplota na většině míst 31 stupňů

Na jižní Moravě opět padaly teplotní rekordy pro dnešní den. Nejtepleji bylo v Lednici na Břeclavsku, kde meteorologové zaznamenali 33,6 stupně Celsia. Bylo tepleji než v pondělí, přičemž rtuť na většině míst regionu překonala 31 stupňů Celsia.

Na východě Čech padly loňské teplotní rekordy

Na dvou místech na východě Čech odpoledne padly teplotní rekordy pro dnešní den. V Pardubicích meteorologové odpoledne naměřili 33,4 stupně Celsia, dosud platný rekord z loňského roku byl 32,8 stupně. Naopak 18. června 1947 bylo pouhých 3,7 stupně Celsia.

Objevují se první silné bouřky

Na Jesenicku, Šumpersku a Bruntálsku se vyskytly velmi silné bouřky. Meteorologové varují,že zde ve dvou hodinách může spadnout až 70 mm srážek.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...