Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Padaly teplotní rekordy, v noci zasáhnou Česko bouřky

Česko

  21:07
Teplotní rekordy padly v neděli na 33 meteorologických stanicích. Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, kde teplota vystoupala na 35,8 stupně Celsia. Na svém webu o tom informovali pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Tropické teploty přilákaly lidi na koupaliště v Hustopečích na Břeclavsku. foto: ČTK

Na 19 stanicích bylo naměřeno 34 a více stupňů. V sobotu teplotní rekordy padly na polovině stanic ČHMÚ. V noci by Česko mohly zasáhnout intenzivní bouřky s prudkým větrem a krupobitím.

Teplotní rekordy padaly především na Moravě a ve Slezsku, vedle Strážnice byla velmi vysoká teplota například v Ostravě Porubě, kde dosáhla hodnoty 34,8 stupně, nebo v Lednici na Břeclavsku, kde naměřili 34,6 stupně Celsia. V sobotu byly teploty vyšší než 34 stupňů naměřeny v Brně, Dyjákovicích a v Dobřichovicích.

Záchranáři zasahovali u kolapsů

Vedro způsobilo řadě lidí zdravotní problémy, záchranáři zasahovali u zvýšeného počtu kolapsů.

Počátkem příštího týdne by však teploty měly být o něco příjemnější a třicetistupňovou hranici by neměly překročit.

Dnes v noci však v Česku opět hrozí prudké bouřky, které postupují přes jižní Čechy k severovýchodu. "Doprovází je lokálně krupobití a nárazy větru ojediněle kolem 90 km/h.

Zavřít okna před silným větrem

Bouřky jsou v okresech Prachatice a Český Krumlov a směřují k severovýchodu, postupně by měly zasáhnout většinu Jihočeského kraje," uvedli pracovníci ČHMÚ. Doporučili také, aby si lidé před silným větrem zajistili okna a dveře a odstranili nebo zabezpečili zahradní nábytek, slunečníky a jiné volně položené předměty.

První vlna bouřek přešla přes Česko už v noci na dnešek, drobné škody napáchaly v Karlovarském kraji, kde zlomená větev také lehce poranila jednu ženu. Prudký déšť potrápil i lidi ve stanovém městečku karlovarského filmového festivalu.

Extrémně vysoké teploty po oba víkendové dny zasáhly i střední a jižní Evropu. Ve španělské Valencii a na některých místech Řecka bylo podle agentury APA naměřeno přes 40 stupňů Celsia. Bouřky pak řádily zejména v Německu, kde usmrtily jednu ženu a zranily kolem stovky lidí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,