Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Padesát tisíc granátometů zpět v Bojkovicích? Pokuta firmě za špatné skladování hrozí dál

Česko

  6:19
PRAHA - Padesát tisíc granátometů odvezených policií kvůli špatnému zabezpečení nebezpečných zbraní se vrátilo do areálu Zevety Bojkovice, pokutě za možné špatné skladování se ale firma vyhnout nemusí. O penále až milion korun teprve rozhodne zlínská policie ve správním řízení. Mezi tím firma protitankové střely umístila do zabezpečených skladů.

"Munice nebyla zabezpečena vhodným a předepsaným způsobem. Bylo to natolik vážné, že jsme si nemohli dovolit to tam nechat," uvedl Zdeněk Bambas, šéf Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Když se policie loni v červnu rozhodla z areálu skladů Zevety Bojkovice odvézt zhruba padesát tisíc granátometů, odhodlala se k poměrně razantnímu kroku. Tisíce protitankových granátů totiž odvezla bez souhlasu majitele, konkrétně firmy Pyro-Technology, se kterou má Zeveta téměř totožnou vlastnickou strukturu i areál. Podle policie firma prakticky porušila všechna bezpečnostní nařízení a munici na místě zkrátka nemohla nechat (více čtěte ZDE).

  • Zeveta Ammunition patří do holdingu Zeveta Bojkovice, který je dlouhodobě spojován s kontroverzním finančníkem Petrem Sisákem a který jej podle všeho ovládá.
  • Předsedou představenstva Zevety Bojkovice byl mimo jiné Sisákův otec Vladimír.
  • Vladimír Sisák stál také za firmou Pyro-Technology, která je v současné době v likvidaci.
Policie v Zevetě Bojkovice zabavila 300 tun bezpečné munice, tedy asi 50 tisíc...

Nyní si ale ředitel Zevety Radoslav Moravec pro ČTK pochvaloval, že se jim zabavené zboží z rozhodnutí ministerstva vnitra vrátilo. Při skladování prý firma žádné předpisy neporušila. „Dostali jsme se do problémů zčásti díky špatné legislativě a zčásti díky aktivitě několika vysokých důstojníků policie. Bohužel, člověk se potom se smutkem dozvídá, že ta činnost byla nezákonná a předběžná opatření trpěla vážnými právními vadami,“ uvedl Moravec.

Už v únoru si proto Zeveta začala ze soukromých skladů v Táboře, kam policie tisíce granátometů převezla, odvážet zboží zpátky do Bojkovic. Jenže šéf policejního ředitelství pro zbraně Zdeněk Bambas tvrdí, že ministerstvo vnitra o tom, zdali firma munici skladovala správně, či nikoli, vůbec nerozhodovalo.

„Rozhodlo pouze o tom, že my jako Policejní prezidium jsme přestali být místně příslušným orgánem, a proto zrušilo všechna naše rozhodnutí. Firma Pyro-Technology je v likvidaci, přestala zahraničně obchodovat, a tím pádem je příslušné Krajské ředitelství policie ve Zlíně,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz Bambas. Tuto informaci potvrdil i mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Porušeno bylo skoro všechno

  • „Porušeno bylo skoro všechno. Nařízení vlády mluví o tom, jaké má být zabezpečení munice proti odcizení, zneužití nebo ztrátě, z jakého stavebního materiálu má být sklad postaven, jak mají být zamřížována okna, jaký certifikát mají mít trezorové dveře, předepisuje také elektronické zabezpečení. A to tam prostě nebylo,“ zhodnotil tehdy výsledky kontroly policejní ředitel Bambas (více čtěte ZDE).

Kontrola skladů Zevety Bojkovice přišla poté, co vybuchly sklady ve Vrběticích. Probíhala od prosince roku 2014 a policisté nakonec dospěli k závěru, že 300 tun bezpečné munice musí kvůli nevyhovujícím podmínkám okamžitě pryč (viz BOX Porušeno bylo skoro všechno). Tehdy totiž firma munici neskladovala podle zákona o zbraních a střelivu, jak podle policie má, nýbrž jako výbušniny, u kterých se liší legislativa i podmínky skladování.

Důvod, proč si nyní Zeveta mohla munici odvézt zpátky, je podle Bambase právě ten, že sklady upravila. „Vybudovala sklad, který svým zabezpečením zákonným podmínkám vyhovuje a důvod zajištění tedy pominul,“ doplnil ještě šéf policejního ředitelství pro zbraně. Sama Zeveta také přiznala, že ve skladech proběhly bezpečnostní úpravy, ty však označila za „nadstandardní“. Munici nyní repasuje či rovnou ničí.

Řízení? Nesmyslnost

Ačkoli firma Zeveta Bojkovice, respektive Pyro-Technology tvrdí, že ministerstvo vnitra jim dalo za pravdu, mluvčí společnosti Jan Charvát v telefonickém rozhovoru potvrdil, že správní řízení za špatné skladování běží dál. Firmě tak stále hrozí, že jí bude udělena pokuta až milion korun.

„Náš názor na nesmyslnost řízení přetrvává a spolu s ním i naše již dříve zveřejněné zásadní argumenty. Správnost našeho výkladu navíc podporuje, vzhledem k současnému legislativnímu chaosu v této oblasti, i chystaná novelizace zákona o zbraních a střelivu a s tím souvisejících prováděcí předpisy. V současnosti navrhovaném znění nám totiž dává za pravdu,“ uvedl mluvčí Charvát.

Firma se od počátku brání tím, že sklady munice jsou v oploceném a uzavřeném areálu, který má vnější i vnitřní perimetr, a zároveň je střeží bezpečnostní služba, navíc každý ze skladů je elektronicky zabezpečen a nechybí prý ani trezorové dveře (více čtěte ZDE). Firma však nyní zvažuje, že za zabavenou munici bude požadovat náhradu škody.

Policejní ředitelství pro zbraně nicméně i nadále trvá na svém: v době zabavení granátometů firma porušovala zákon. „Samozřejmě, na našich důvodech se nezměnilo vůbec nic,“ doplnil ještě Bambas.

Na snímku ze vzorkové místnosti je protitankový granát RPG-75. Jednorázově...
Do Zevety Bojkovice na Uherskohradišťsku dorazila 31. května poslední várka...
  • Policie v Zevetě Bojkovice zabavila 300 tun bezpečné munice, tedy asi 50 tisíc kusů RPG, a to kvůli špatnému skladování. Ve spolupráci s hasiči je převezla do vhodného objektu v Jihočeském kraji.
  • Munice pocházela ze 70. a 80. let.
  • Důvodem bylo to, že objekt Zevety Bojkovice nesplňuje nařízení vlády číslo 338/200 Sb. o technických požadavcích pro zabezpečení přechovávaných zbraní nebo střeliva a o podmínkách skladování, přechovávání a zacházení s černým loveckým prachem, bezdýmným prachem a zápalkami.
  • Zeveta od počátku tvrdila, že se jednalo o staré a prošlé granátomety, a podle toho zabezpečení prý odpovídalo. Všechny RPG prý mohly sloužit jako jako „baseballová pálka“. „My všechno plníme, protože nám to dali písemně. Jenže tím ze skladů uděláme papiňák. Kdyby náhodou bouchly, tak to neodejde nahoru, jak by mělo, ale celé se to roztrhá. A to je špatně,“ uvedl tehdy advokát Petr Vališ, který firmu zastupuje.
Autor: