Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sto šedesát tisíc padesátníků čelí útlakům při hledání práce

Evropa

  7:00
PRAHA - Přes osm měsíců hledala šestapadesátiletá Ivana Skalská práci. Setkávala se ale po celou dobu jen s ignorancí ze strany potenciálních zaměstnavatelů.V podobné situaci je v současné době 160 tisíc osob nad 50 let. To je zhruba 29 procent z celkového počtu nezaměstnaných.

Nezaměstnanost (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Podle personalistů dochází na našem pracovním trhu k diskriminaci této věkové skupiny.

Paní Ivana pracovala několik let jako asistentka předsedy představenstva ve firmě, která se zabývala prodejem spojovacího materiálu. „Pak jsme ale nedostali velkou zakázku a nemohli mě už platit,“ popsala na veletrhu Jobs Expo 2015 při panelové diskusi.

Hned se proto přihlásila do evidence úřadu práce. Pomoc tam ale podle svých slov nenašla. „Problém byl najít pro mě i rekvalifikační kurz,“ sdělila LN. Sama se pak dočetla o projektu Evropské unie, který se zaměřoval právě na nezaměstnané osoby ve věku nad 50 let.„Když jsem se ptala na úřadu práce, proč mi o něm neřekli, vyslechla jsem si jen, že ‚tam nejsem sama‘,“ kroutí hlavou.

Žádaný kandidát: mladý muž, vysokoškolák

Do kurzu naskočila o něco později, přesto se zapojila do výuky práce s počítačem a administrativy. „Výsledkem je, že jsem získala dotované místo. Je ale jen na rok. Takže v srpnu možná budu muset znovu na úřad práce,“ vypráví Ivana.

I když pořád neztrácí naději, vybavují se jí i nepříjemné zážitky z doby, kdy posílala denně několik životopisů a nedostávala od zaměstnavatelů ani zamítavou odpověď. „Je jasné, že lidi v mém věku nechtějí. I na pozice, kde zjevně není potřeba umět perfektně anglicky, byl toto hlavní požadavek,“ uzavírá.

Její slova potvrzuje i specialista Annonce, společnosti zprostředkující pracovní nabídky, Petr Langer: „Podle zákona nesmí zaměstnavatelé uchazeče o práci diskriminovat kvůli pohlaví ani věku. Když ale firma oslovuje personalisty, většinou mezi řečí dodá, že hledá muže okolo 30 let s vysokoškolským vzděláním.

“Do životopisu není povinnost uvádět věk. „I tak si ho ale lehce dopočítají například podle školní docházky,“ vysvětlil také Langer.Uchazečům proto radí, aby o svém věku otevřeně promluvili. „Můžou stavět na tom, že už nemají závazky vůči dětem, nechtějí často měnit zaměstnání, proto budou loajální,“ vysvětluje Langer.

„Problém je u zaměstnanců pracovních úřadů“

Podle Jana Karmazína, ředitele odboru trhu práce z generálního ředitelství Úřadu práce, ale věk nad 50 let není žádné stigma. „Mají šanci sehnat si práci. Zvlášť v dnešní době, kdy roste zaměstnanost, zvyšuje se počet volných pracovních míst,“ sdělil. Výtky vůči úřadu vysvětluje jen jako selhání jednotlivých pracovníků. Pokud nezaměstnaní v této věkové kategorii budou potřebovat cílené poradenství, podle Karmazína ho dostanou.

Ani ty osoby okolo padesátky, které jsou zaměstnané, ale často nemají vyhráno. Podle zkušeností advokáta Pavla Kropáčka právě je chtějí zaměstnavatelé kvůli věku donutit k ‚dobrovolné výpovědi‘, aby omladili pracovní kolektiv. „Šikana těchto lidí je bohužel častá v různé míře intenzity,“ naráží Kropáček na takzvaný bossing – neboli cílené znevýhodňování zaměstnance šéfem.

Prokázat takové chování ale není vůbec lehké. A starší lidé v drtivé míře nemají ambici nahlásit ho. Právě to ale Karmazín z úřadu práce všem radí. „Je to pak otázka Státního úřadu inspekce práce a jednotlivých oblastních inspektorátů.“

Pokud se nechají zaměstnanci vyhodit kvůli hrubému porušování pracovních závazků, které nebude vyvrácené, nebudou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ukončení spolupráce dohodou pak znamená, že podpora bude nižší.

Autoři:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.