130 let
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Původní zpráva

Padla žaloba v kauze omilostněného podnikatele, který sliboval ‚ohnutí‘ justice za peníze

Česko
  •   5:00
SHABU - Pětadvacet milionů korun se podle policistů snažila vylákat skupina okolo podnikatele Patrika Kalouse ze Zlína za slib, že ovlivní rozhodování soudů v Brně a v Olomouci. Státní zastupitelství nyní podalo na trojici osob obžalobu pro podvod. V případě pravomocného verdiktu jim hrozí až desetileté tresty.

Informaci LN potvrdil Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Brně podal obžalobu na tři osoby pro trestný čin podvodu. Případ vyšetřovaný NCOZ se týká nabídky ovlivnění činnosti Krajského soudu v Brně – pobočka Zlín a Vrchního soudu v Olomouci,“ uvedl mluvčí Ibehej.

Sedm let pro někdejšího ředitele Nemocnice na Homolce platí. Dbalý ovlivňoval zakázky a přijímal úplatky

Loni v únoru LN upozornily, že si skupina vyhlédla dvojici obžalovaných z jiné trestné činnosti. Šlo o manželský pár, Jaroslava a Jarmilu Novotných, který čelil soudnímu procesu kvůli vydírání. Právě po nich chtěl údajně Kalous desítky milionů korun. 

„Skupina osob měla oslovit obžalované z jiné trestné činnosti s nabídkou, že ovlivní v jejich prospěch prvoinstanční trestní řízení vedené u Krajského soudu v Brně, pobočka Zlín, a následně i odvolací řízení u Vrchního soudu v Olomouci. Za tímto účelem měla být požadována částka ve výši 25 milionů korun,“ doplnil mluvčí NCOZ Ibehej.

Manželé Novotní se však s „nabídkou“ svěřili detektivům, kteří se díky tomu dostali na stopu podnikatele Kalouse.

Předstíraný převod

Manželský pár, který se rozhodl pro spolupráci s vyšetřovateli, vybavila policie sumou, kterou po něm gang požadoval. V rámci monitorovaného předstíraného převodu došlo i k vyplacení části peněz. Údajně šlo až o deset milionů korun. Podobně vysoké obnosy přitom musí schválit pro účely trestního řízení nejvyšší vedení policie.

Po převzetí částky však „spadla klec“ a skupina kolem Kalouse, celkem šlo o čtyři osoby, byla loni v únoru zatčena. Tři z nich byly následně obviněny z podvodu. Detektivové v průběhu vyšetřování nicméně nenarazili na jakékoli náznaky toho, že by se gangu podařilo opravdu ovlivnit jednání soudů.

Soud poslal do vazby soudce Sováka v kauze ovlivňování případů a korupce

„Výsledek samotného trestního řízení osoby neovlivnily ani toho ve skutečnosti nebyly schopny, a poté, co byla věc Vrchním soudem v Olomouci vrácena Krajskému soudu v Brně, pobočka ve Zlíně, byli obžalovaní opět odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody,“ upozornil Ibehej. Verdikt nad Novotnými tak gang „neohnul“. A právě proto je trojice obžalovaná nikoli z korupce, nýbrž z podvodu.

O vyjádření požádala redakce Kalousova obhájce. „Bohužel nemám souhlas svého klienta k poskytování informací médiím, takže nemohu poskytnout vyjádření,“ napsal LN advokát Pavel Lízal.

Už jednou amnestovaný

Po zatčení loni v únoru skončil Kalous ve vazbě. „Bylo rozhodnuto o vzetí Patrika Kalouse do vazby. Proti tomu si podal stížnost, ta však nemá odkladný účinek,“ řekl tehdy LN Michal Tománek, mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti.

Důvodem uvalení vazby byla obava, že by se obviněný mohl pokusit vyhnout výkonu spravedlnosti. „Pokud jde o důvody, tak byl shledán důvod pro útěkovou vazbu,“ řekl tehdy Tománek.

Z informací uvedených v obchodním rejstříku vyplývá, že osmačtyřicetiletý podnikatel Kalous působil v několika firmách. Jde například o společnost Damerana, která se zabývala realitním byznysem. V minulosti vlastnil ve Zlíně i fitness centrum.

Loni server Seznam Zprávy upozornil, že trest za pokus o podvod si Kalous už jednou odpykával. Z vězení mu však v roce 2009 pomohl tehdejší prezident Václav Klaus, když mu udělil milost a zrušil zbytek trestu odnětí svobody. Hlava státu při svém rozhodnutí prý přihlédla ke zdravotnímu stavu Kalouse, „který onkologicky onemocněl, a také k tomu, že jmenovaný část trestu již vykonal“. Prezidentskou milost udělil Klaus pod podmínkou, že se Kalous po dobu čtyř let nedopustí úmyslného trestného činu. To dodržel. Policie ho začala znovu stíhat kvůli podvodu až po deseti letech.

Autor: Martin Shabu
  • Vybrali jsme pro Vás