Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sedm a půl roku. Soud posílá do vězení manžele Kottovy. Dům jim nechá

Česko

  12:35aktualizováno  17:49
Soud vynesl první rozsudky v kauze Rath. Ovšem bez hlavního aktéra - bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Úterní nepravomocné verdikty se týkaly devíti obžalovaných - manželů Kottových a manažerů zdravotnických a stavebních firem. Kottovy poslal soudce do vězení na sedm a půl roku.

Manželé Kottovi foto:  Petr Topič, MAFRA

Rath označil líčení za „politický monstrproces“. Podle něj soudce Robert Pacovský ignoruje důkazy. „Když zůstane věc u stejného soudu, čekám obdobný trest,“ řekl Rath. Doufá proto, že je stále šance dostat jeho případ „k jinému, nezávislému soudu“. Hrozí mu až 12 let vězení.

Případ Ratha a Lucie Novanské, která podle policie podezřelé tendry pořádala, soud vyčlenil zvlášť. Většina obžalovaných se z úterního vyhlášení rozhodnutí omluvila a požádala o vynesení rozsudku v jejich nepřítomnosti. Nepřišel ani Rath, který minulý týden sdělil, že bude pracovně mimo Prahu. 

Žalobce Petr Jirát označil jako organizátory korupce bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, dříve Pancovou, a někdejšího náměstka krajských nemocnic a bývalého šéfa středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Kotta.

Podle soudu získali na úplatcích zhruba 41 milionů korun a dalších deset milionů nestačili získat, protože proti nim zasáhla před třemi roky policie. Zmanipulované tendry se týkaly opravy staveb a modernizace několika nemocnic. Rath coby středočeský hejtman podle obžaloby o všem věděl a dělil se o úplatky.

Podmínky i více let za mřížemi

Petr Kott nakonec dostal trest ve výši sedmi let a šesti měsíců, propadnutí majetku zajištěného při domovní prohlídce, peněz z účtů, cenných papírů, Kateřina Kottová (Pancová) také sedm let a šest měsíců, a také ji propadne majetek zajištěný při domovní prohlídce a peníze z účtů. Další tresty: Ivana Salačová: podmínka tři roky, složit pokutu milion, Pavel Drážďanský: pět let, Tomáš Mladý: pět let, Václav Kovanda: podmíněný trest tři roky s odkladem na čtyři roky, Martin Jireš: pět let a šest měsíců, Jindřich Řehák: pět let a šest měsíců, Ján Hájek: podmínka tři roky s odkladem na čtyři roky

Ivana Salačová se v úterý dostala do nelehké situace. Kvůli absenci dalších...
Ivana Salačová dostala podmínku tři roky, musela složit pokutu milion korun.

Obžalovaní obvinění od začátku odmítají. Výjimkou je podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci. Jirát pro ni navrhoval pozici spolupracující obviněné. Podle něj výrazně pomohla rozkrýt trestnou činnost.

Proti rozsudku se na místě odvolali dva obžalovaní, zbylí si ponechali lhůtu. Případem se tak bude zabývat pražský vrchní soud.

Salačová po vynesení rozsudku novinářům řekla, že je s verdiktem spokojená. Za bolestivý označila peněžitý trest jeden milion korun. „Soud ocenil z mého pohledu odvážný postoj paní obžalované k té věci,“ řekl její advokát Vojtěch Veverka. Soudce pak její výpověď označil za úplnou a pravdivou.

Státní zástupce Petr Jirát byl spokojen s rozhodnutím soudu o vině i trestu, protože v podstatě odpovídalo jeho požadavkům. Přesto chce zvážit odvolání zejména kvůli tomu, že navrhoval kompletní propadnutí majetku manželů Kottových.

Rath v reakci uvedl, že soudce Pacovský není nestranný a ani do značné míry „nemohl rozhodnout jinak“. „Protože on je mnou žalován za mnohasettisícovou škodu v souvislosti s nezákonnou vazbou,“ řekl Rath. Pokud by nyní soudce dospěl k jiným závěrům než vězení, zkomplikoval by si podle Ratha svou osobní pozici ve vztahu k žalobám kvůli vazbě.

Navíc si Rath myslí, že soudce „trochu plní nějaké to zadání politického monstrprocesu“. Soud prý ignoroval „klíčové důkazy“, za které Rath označil znalecké posudky, podle nichž nikomu nevznikla škoda. 

Vizitky odsouzených v kauze Rath

  • Pavel Drážďanský (52; trest pět let nepodmíněně) - Bývalý ředitel a člen představenstva stavební společnosti Konstruktiva Branko. Žalobce jej vinil mimo jiné z toho, že v květnu 2012 přinesl Kateřině Pancové provizi za přidělení zakázky na opravu zámku Buštěhrad.

  • Jan Hájek (49; tříletý podmíněný trest) - Manažer zdravotnické firmy B. Braun Medical s.r.o. Státní zástupce Hájka vinil z toho, že dal Kottovi úplatek, aby se mohl podílet na zadávací dokumentaci tendru na dodávku zdravotnické technologie pro nemocnici v Mladé Boleslavi.

  • Martin Jireš (39; trest pět a půl roku nepodmíněně) - Bývalý místopředseda představenstva společnosti Puro-Klima, která se specializuje na dodávky pro zdravotnické provozy. Podle žalobce dal spoluobžalovanému Kottovi úplatek v souvislosti se zakázkou na modernizaci části nemocnice v Příbrami.

  • Petr Kott (52; trest sedm a půl roku nepodmíněně) - Lékař, bývalý poslanec a někdejší náměstek ředitelky kladenské nemocnice, kterou byla jeho současná manželka Kateřina Kottová. Poslancem za ODS byl zvolen v roce 2002. V říjnu 2003 byl ze strany vyloučen, protože se kvůli opilosti nezúčastnil hlasování o reformě veřejných financí. Kott později posílil řady unionistických poslanců a nakonec se stal členem ČSSD. Před svým odchodem ze Sněmovny v roce 2006 jako jeden z mála pravicových poslanců podpořil kontroverzní zákon o neziskových nemocnicích, který prosazoval ministr zdravotnictví David Rath. Za to si Kott podle médií vysloužil odměnu v podobě ředitelského postu v obnovené středočeské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. V jejím čele stál zhruba rok, posléze se stal spolupracovníkem hejtmana Ratha a náměstkem ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Kateřiny Pancové, se kterou se počátkem loňského září oženil.

  • Kateřina Kottová, dříve Pancová (44; trest sedm a půl roku nepodmíněně) - Lékařka, bývalá ředitelka kladenské nemocnice a blízká spolupracovnice Davida Ratha. S Rathem spolupracovala již v Lékařském odborovém klubu, společně také vlastnili firmu provozující několik ambulancí. V roce 2010 byla za ČSSD zvolena zastupitelkou v Hostivici, kde stejně jako Rath bydlela. Po krajských volbách na podzim 2008 se stala ředitelkou Oblastní nemocnice Kladno a o tři roky později stanula v čele příspěvkové organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, která zastřešovala všechna krajská zdravotnická zařízení. Od září je manželkou obžalovaného Kotta.

  • Václav Kovanda (54; tříletý podmíněný trest) - Ředitel roztockého odštěpného závodu stavební společnosti POHL cz. Žalobce jej vinil, že předal úplatek, aby vyhrál tendr na rekonstrukci gymnázia v Hostivici.

  • Tomáš Mladý (51; trest pět let nepodmíněně) - Bývalý obchodní ředitel stavební společnosti Konstruktiva Branko. Podle žaloby se spolu s Drážďanským a několika dalšími lidmi podílel na tvorbě zadávací dokumentace k údajně zmanipulovaným krajským tendrům.

  • Jindřich Řehák (53; trest pět a půl roku nepodmíněně) - Bývalý jednatel a v současnosti jediný společník firmy Hospimed. Ta podle obžaloby vyhrála zakázku na vybavení nemocnice v Kolíně za úplatek, který Řehák předal v roce 2011 Kottovi.

  • Ivana Salačová (54; tříletý podmíněný trest) - Bývalá ředitelka a jednatelka stavební společnosti FISA (dnes JIPE) ze Slaného. Týká se jí obvinění z manipulace s tendry na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. Vystavováním faktur za fiktivní služby pomáhala "vyrábět" prostředky na provize. Jako jediná se ke korupci přiznala a svědčila proti některým spoluobžalovaným.

Autoři: ,