Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Padly první tresty po razii v growshopech. Za semínka podmínka

Zboží v jednom z growshopů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zboží v jednom z growshopů. | foto: ČTK

BRNO Loňský mohutný policejní zásah proti growshopům v Česku má první odsouzené. Veronika Švorcová a Viktor Kopp si od soudů v Jaroměři a Brně odnesli roční trest, Kopp s dvouletou a Švorcová s tříletou podmínkou.

Policie do jejich obchodů vtrhla loni 4. listopadu, zabavila semínka konopí, zařízení pro pěstování rostlin, hlínu a další pomůcky. Soudy pak jednaly rychle a ve zkráceném řízení – Švorcová dostala trestní příkaz na začátku ledna, Kopp si verdikt soudu vyslechl předevčírem. K soudu se podle státního zástupce dostali proto, že prodávali vše na jednom místě, jakkoli zákon prodej těchto věcí nezakazuje.

„Ten obchod měl prostě vše potřebné pro sestavení pěstírny. Nelze akceptovat, aby měl někdo pocit, že když si to zařízení koupí legálně, je tudíž i následná činnost, tedy pěstování a kouření marihuany rovněž legální,“ zdůvodnil brněnský státní zástupce Robert Hanuš, proč policie Koppa obvinila z šíření toxikomanie.

Bylo to prý otcovské kázání

Zatímco Švorcová rozsudek přijala, Kopp se chce bránit. „Vůbec jsem z toho soudu neměl dobrý pocit. Jakoby soudci nešlo o to, zda je nebo není něco legální. Namísto toho jsem spíš poslouchal otcovské kázání o tom, že marihuana škodí a že to pochopím, až budu mít děti,“ řekl LN mladý podnikatel. Zároveň s podmínkou přišel o téměř celé vybavení svého obchodu v hodnotě půl milionu korun. Jeho rozsudek zatím není veřejný, soudce se LN nepodařilo zastihnout.

ČTĚTE TAKÉ:

Oběma majitelům growshopů přitížily dvě věci: že nabízeli semínka konopí a že kamenné obchody propagovaly své zboží na internetu. Brněnský státní zástupce Hanuš to dokonce považoval za jeden z hlavních důkazů proti Koppovi. „Ty stránky byly dělané tak, že na prvním místě byla semena, u nichž bylo uvedeno, kolik mají pryskyřice, jak jsou dobré na kouř, teprve pak byla hnojiva a další pomůcky,“ uvedl Hanuš.

„I v mém případě policii nejvíc vadila webová stránka, kde jsem zboží nabízela. A pak to byla semínka, která jsem prodávala,“ vzpomíná na zásah Švorcová. „Pár dní nato jsem se už na stránky nedostala, policie je vypla,“ dodala. Stejně jako Kopp i ona přišla o zboží, celkem za tři sta tisíc korun.

Zásahy kvůli výroku Nejvyššího soudu

Policie začala zasahovat proti growshopům na základě paragrafu o šíření toxikománie a dva roky starého výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství. Zásah zdůvodnila i tím, že v Česku od roku 2007 přibývá tzv. vnitřních pěstíren konopí a spolu s tím i kamenných a internetových obchodů, které nabízejí potřebné technologie.

Loňská razie proti growshopům byla jednou z největších protidrogových akcí v Česku. Policie po dvou týdnech zásahů v obchodech, které nabízejí široký sortiment zboží spojený s konopím, obvinila více než pět desítek lidí, před soudem zatím skončili jen Kopp se Švorcovou. Další případy má přitom brněnský soud na pořadu jednání kocnem února.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...