Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
24. října 2018 18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Padlý voják byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka

Tomáš Procházka byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Procházka byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka. | foto: ČTK

PRAHA Český voják Tomáš Procházka, který v pondělí padl v Afghánistánu, byl posmrtně povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Na pražském Vítkově to po udělování resortních vyznamenání a jmenování nových plukovníků novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Udělil mu také nejvyšší vyznamenání ministerstva obrany Kříž obrany státu. Procházkovo tělo přivezou vojáci do Prahy v noci na čvrtek. Na vojenském letišti Praha Kbely se poté uskuteční pietní ceremoniál. Na Vítkově byli ve středu oceněni nejvyššími vyznamenáními ministerstva obrany například odbojář z druhé světové války Karel Nejedlý nebo legionářský velitel Josef Jiří Švec.

Procházka zemřel na základně Šindánd v afghánské provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Zraněni zároveň byli dva příslušníci českých speciálních sil. Procházka u jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog.

Ostatky Procházky ve středu dopraví na pražské kbelské letiště vojenský speciál. Přílet je naplánován na 23:00. Poté se uskuteční pietní ceremoniál, který by měl být podobný jako srpnový, kdy se do ČR vrátila těla tří padlých vojáků z Afghánistánu. Rakev s ostatky by tak měla z letadla vynést čestná jednotka, položena poté bude na černém katafalku. Následně krátce promluví vojenský kaplan Petr Šabaka. S padlým se poté budou moci rozloučit pozůstalí.

Pieta za padlé vojáky na serveru Lidovky.cz.

Metnar novinářům řekl, že Procházku ve středu povýšil do hodnosti štábního praporčíka, tedy nejvyšší praporčické hodnosti. Na twitteru také uvedl, že mu udělil Kříž obrany státu. Ministr obrany toto vyznamenání uděluje mimořádně například za hrdinství v boji nebo těm, kteří se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Vyznamenání na Vítkově

Pondělní útok byl třetím od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou. Zástupce velitele Společného operačního centra Štefan Muránský ve sředu uvedl, že zdravotní stav vážně zraněných z minulého i tohoto týdne se lepší. Zpět do ČR by mohli být přepraveni do konce týdne. Rozhodne o tom tým vojenských lékařů, který odletěl do Afghánistánu. Metnar novinářům řekl, že zatím nemá informace, zda by mohl zraněné přepravit vojenský speciál už ve středu.

Na Vítkově bylo ve středu vyznamenáno několik desítek vojáků a osobností, další vojáci byli jmenováni do hodnosti plukovníků. Kříž obrany státu obdržel například Nejedlý, zakladatel odbojářské skupiny, který v únoru 1945 zahynul v Terezíně. Stejné vyznamenání dostal i Švec, účastník prvního československého odboje a legionářský velitel. V říjnu 1918 spáchal sebevraždu, když jeho podřízení odmítli splnit rozkaz. Vyplnili jej po jeho smrti.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?