Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Padne Nečas? Peake si to umí představit, TOP 09 mlčí, Kuba je připraven

Česko

  15:03aktualizováno  15:42
PRAHA - Vládní strany chtějí zachovat současnou koalici až do řádných voleb v roce 2014. Klíčovou otázkou večerního koaličního jednání tak bude fakt, zda v čele vlády zůstane šéf ODS Petr Nečas (ODS). Karolína Peake (LIDEM) naznačila, že by Nečase klidně hodila přes palubu.

TOP 09 preferuje akceschopnost vládní exekutivy, aby mohla pomáhat po povodních. Jednání koalice k současné situaci chce nejpozději v neděli. foto: MAFRA - František Vlček

Nečas se ocitl nad politickou propastí ve čtvrtek, kdy policie rozjela mohutnou razii a zatýkání, v jejímž centru se ocitla Nečasova šéfka kabinetu Jana Nagyová. Ta úkolovala vojenské špiony, aby sledovali Nečasovu manželku, s níž se premiér rozvádí. Navíc ji policisté viní, že organizovala politickou korupci bývalých poslanců ODS. V sobotu poslal soud Nagyovou a dalších pět lidí do vazby. Nečas poté oznámil, že Nagyová u něj skončila.  

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg a první místopředseda ODS Martin Kuba odmítli Nečasův osud komentovat, když je premiér v Polsku. Nečas se vrací večer a od 21. hodiny proběhne jednání koalice.

S novináři promluvil Nečas odpoledne ve Varšavě. Řekl, že žádná funkce není doživotní, ale že má podporu své ODS - více ČTĚTE ZDE.

"Přál bych si, aby se koalice udržela. Nejsem prorok. Netroufám si odhadnout," řekl Schwarzenberg v diskusním pořadu České televize. "Koalice je silná. Pozice Petra Nečase je samozřejmě komplikovaná, ale považuji to za otázku dobrého vkusu. Koalici si dokážu představit i bez Nečase," pronesla Karolína Peake, předsedkyně nejmenšího vládního seskupení LIDEM.

Kuba: Jsem připraven nastoupit

ODS a TOP 09 ale nemají k odvolání Nečase příliš velkou chuť, protože pokud padne premiér, stane se režisérem následujících dní prezident Miloš Zeman, který má názorově mnohem blíže k opozici. Ve hře zůstává varianta, že by současná koalice místo Nečase dosadila Kubu. To ovšem není zcela po chuti TOP 09, mluví se o Kubových vazbách na jihočeského kmotra Pavla Dlouhého.

"Klíčový pro mě samozřejmě bude názor ODS. Pokud bych k takovému kroku byl ODS vyzván, jsem jako první místopředseda samozřejmě připraven nastoupit," řekl Kuba.

Schwarzenberg potvrdil, že pokud Nečas padne, tak se jeho strana raději přidá k opoziční ČSSD, KSČM a VV a podpoří rozpuštění sněmovny a předčasné volby.

Vše o razii a vládní krizi

ODS se za svého předsedu v pátek večer postavila, o pádu premiéra nemluví ani klíčový muž TOP 09 Miroslav Kalousek. Jak TOP 09, tak ODS od soboty zdůrazňují potřebu vlády pro zvládnutí následků po povodních.

Nedokážeme si představit, že by Nečas vládu dále vedl, říká šéf ČSSD

Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka konstatoval, že vládní strany mají čas na řešení do úterního rána, pak bude sněmovna hlasovat o nedůvěře kabinetu. Koalice bez premiéra Nečase podle něho není reálná. Je to ostuda pro ČR. Nedokážeme si představit, že by Nečas vládu dále vedl a budeme požadovat o hlasování o nedůvěře vládě," upřesnil Sobotka.

"Koalice bezesporu přežije, ale bez Nečase," odhadoval šéf VV Bárta. Pokračování koalice se "obával" předseda KSČM Vojtěch Filip. "Bojím se, že Vít Bárta může mít pravdu." I komunisté požadují nové volby. Podle posledních průzkumů jasně vedla ČSSD. Za sociálními demokraty se přesýpalo v průzkumech trio TOP 09, ODS a KSČM. 

Anketa

Měl by premiér Petr Nečas složit funkce?

Ano. Za své nejbližší spolupracovníky nese plnou zodpovědnost. 7056
Ne. Policie zatím nepředložila přesvědčivé důkazy. 1586

Pokud Nečas přežije večerní koaliční jednání, čeká jeho vládu v úterý hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. Jeho výsledek se zatím nedá odhadnout. Opozice disponuje zhruba 90 hlasy. U vládních poslanců zase není vůbec jisté, zda by všichni podpořili Nečasovu vládu. A ve sněmovně je navíc řada nezařazených zákonodárců (Dobeš, Škárka, Kočí, Doktor), jejichž zájmy, motivy a ideje se dají jen těžko odhadnout.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!