ISLÁMÁBÁD Konec samovlády fundamentalistů na kmenových územích, konec prostupnosti hranic a zastavení teroristických útoků. Pákistánská armáda si dala pro svoji novou ofenzivu v provincii Jižní Vazíristán, která leží na pomezí s Afghánistánem, ambiciózní cíle. Tomu odpovídá i velikost nasazeného kontingentu.
Na jedné straně stojí asi 28 tisíc pákistánských vojáků, proti nim pak asi 10 tisíc bojovníku Talibanu, mezi nimiž je podle agentury Reuters řada ozbrojenců ze zahraničí – včetně asi tisícovky Uzbeků.
Ofenziva během víkendu přinesla pouze tvrdé boje s přinejmenším desítkami mrtvých. Podle pákistánských vládních zdrojů zahynulo asi 60 příslušníků Talibanu. Armáda přiznala za prvních 24 hodin prudkých bojů jen pět mrtvých ve svých řadách.
Podle dostupných zpráv klade Taliban se svými kmenovými spojenci tvrdý odpor. Fundamentalisté se ostatně mohli na ofenzivu pákistánské armády několik let připravovat. Podnětem k rozsáhlé vojenské akci byla série pumových útoků, které jsou připisovány právě Talibanu. Nejde zdaleka o první ofenzivu, k podobnému postupu se pákistánská armáda odhodlala už v roce 2004. Tehdy ale utrpěla těžké ztráty a nakonec uzavřela příměří. Boje provází útěk místních obyvatel. Podle agentury Reuters již před začátkem ofenzivy preventivně uprchlo z Jižního Vazíristánu skoro 100 tisíc lidí, další tisíce lidí se k nim přidaly o víkendu.
Jižní Vazíristán je společně s dalšími kmenovými územími ležícími na pákistánsko-afghánské hranici považován za „zemi nikoho“. Hlavní slovo v regionu mají místní vůdci. V posledních letech zde ale rozšířil své panství i původně afghánský Taliban.