23. října 2015 17:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pákistánský uprchlík z Drahonic má nejspíš tuberkulózu. Muže hlídá policie

Tuberkolóza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuberkolóza | foto: Lidovky.cz

DRAHONICE U jednoho z uprchlíků v zařízení v Drahonicích na Lounsku se objevilo podezření na tuberkulózu. Informaci České televize v pátek potvrdil vedoucí střediska Jan Novotný. Další dva, kteří s ním byli na pokoji, jsou v izolaci. Uprchlík z Pákistánu je na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Výsledky testů budou mít lékaři k dispozici v pondělí.

Podezření se objevilo ve čtvrtek kolem 11:00 v souvislosti s výsledkem rentgenového vyšetření jednoho z klientů, sdělila mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová. Muž byl poté převezen do ústecké nemocnice. Lékaři podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry postupují stejně jako u jiných pacientů s podezřením na tuberkulózu.

„Zatím není potvrzena aktivní forma této choroby, probíhají vyšetření. Postupujeme standardním způsobem jako u jakéhokoli jiného pacienta, není to nic výjimečného,“ řekl Vondra. Muže podle informací hlídá policie.

V pondělí by měly být podle Kučerové dokončeny výsledky vyšetření a podezření by mělo být potvrzeno nebo vyvráceno. Podle mluvčí ministerstva se letos v záchytných zařízení pro cizince objevily dva případy tuberkulózy plic. V Drahonicích nyní platí bezpečnostní opatření. „Musíme se zatím chovat tak, jako by bylo onemocnění potvrzeno,“ uvedl Novotný. Platí zákaz přemisťování uprchlíků mimo zařízení. Nikoho nového v Drahonicích nesmí ani přijmout.

Uprchlické zařízení v Drahonicích

V areálu bývalé věznice je podle Novotného stále 80 uprchlíků, které převezla Správa uprchlických zařízení do Drahonic z Bělé na Mladoboslavsku 12. října.

Objekt v Drahonicích je uzavřený, má kapacitu 240 míst. Obehnán je dvěma ploty, cizinci ho nesmí volně opouštět. Do zařízení nastoupilo v říjnu 60 zaměstnanců.

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních občanů, kteří uprchlíky v areálu věznice nechtěli. Obyvatelé přilehlého Lubence poslali teď dopis premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž si stěžují na to, že z oblasti podle nich vzniká mimo jiné i kvůli uprchlickému zařízení sociálně vyloučená lokalita. Radka Fialová

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.