Těsto na sladké palačinky je podobné českému Francouzské palačinky se dělají buď slané, galettes, nebo sladké, crepes. Kromě náplně se liší i těstem.
Majitelka cukrárny v pražských Vršovicích Michaela Hudíková dělá francouzské palačinky již dlouho, takže ví, jak na to: „Těsto je velice jednoduché a příliš se neliší od toho českého. Na sladké crepy potřebujeme půl kila hladké mouky, špetku soli, 250 g cukru krystal, pytlík vanilkového cukru, tři vejce, kousek másla a litr mléka.“ Samotná příprava je rychlá. „Do mouky přidáme všechen cukr, sůl a vejce, nalijeme trochu mléka a zpracujeme do hutného hladkého těsta. Nakonec přimícháme rozpuštěné máslo, zbytek mléka a mixujeme, až získáme krémovou směs.“ Těsto je dobré nechat asi hodinu odstát.
Na pravé galety potřebujeme pohankovou mouku, kterou běžně prodávají v bioobchodech. Jinak je postup podobný jako u crepů. „Vezmeme půl kila mouky, litr mléka a sůl. Opět přiléváme mléko postupně a mixujeme, až máme pěkné elastické těsto,“ radí Michaela a dodává, že můžeme přidat trochu másla a vaječný žloutek. Pokud chceme lehčí těsto s výraznější pohankovou chutí použijeme místo mléka vodu.
Slaný základ: špenát Palačinky můžeme naplnit v podstatě čímkoliv. Sladké klasicky marmeládou, jablečným pyré, rozpuštěnou čokoládou nebo nakrájeným ovocem. Typickou francouzskou specialitou je Crepe Suzette. Podává se s omáčkou z čerstvé pomerančové šťávy, jemně nastrouhané pomerančové kůry a flambuje se likérem Grand Marnier. Na přesný recept se podívejte na stránky www.hrnec.estranky. cz.
Ani slané palačinky nejsou žádná věda. Pokud neplánujete specialitu typu bramborová galeta s ptačími žaludky, dají se použít běžně dostupné suroviny. Oblíbeným základem je povařený listový špenát smíchaný se smetanou. K němu lze přidat cokoli - šunku, sýr, žampiony nebo třeba čabajku.
Dobré francouzské palačinky usmažíte i na velké pánvi, ale pravé velké tenké galety či crepy chtějí speciální plotnu. Profesionálové používají masivní litinové typy, jejichž povrch se musí vypalovat. Pro domácí použití bohatě stačí teflonová, např. model CEEPA1 francouzské značky Krampouz (www.karmeb.com) o průměru 31 cm a s cenou kolem 3000 korun, v balení najdete i potřebné nářadí: dřevěné hrabičky na roztírání, špachtli a naběračku.
Podle Michaely Hudíkové je nejlepší galety na plotně neobracet. „Rozetřeme tenkou vrstvu těsta a palačinku rovnou ozdobíme, aby se ingredience pěkně rozehřály. Těsto se propeče, syrové nezůstane.“ Hotovou placku špachtlí složíme do tvaru psaníčka a nandáme na talíř.
Naopak crepes se opékají z obou stran a plní až na talíři, protože sladké přísady je často lepší moc neohřívat. Ale pokud získáme cvik, i crepy se dají plnit rovnou na plotně.
Ostrava nabízí palačinky i žabí stehýnka Labužníci preferující návštěvu restaurace před vlastními experimenty se za palačinkami mohou vydat třeba do Ostravy. Poblíž Stodolní ulice najdou kavárnu ve francouzském stylu (www.aucafe.cz), což se vedle skvělých palačinek pozná i další nabídkou: žabími stehýnky, šneky nebo ratatouille. Tři večery v týdnu si tu kromě jídla vychutnáte i živé klavírní vystoupení.
První pražskou creperii (www.lacreperie.cz) si u Strossmayerova náměstí už před třinácti lety otevřel jeden francouzsko-český pár. Prostředí je tady neformálně omšelé a hlavně: zdejší pravé bretaňské palačinky jsou skutečně vynikající.