130 let

Palacký nebyl žádný suchar

Česko

Jedním z hlavních poznatků z četby další knihy o potomcích slavných je, že i v několikanásobných příbuzenských „kolenech“ lidí mimořádných se vyskytují osobnosti opět výjimečné. Hodně lékařů, právníků, vědců, také umělců, kupodivu dost myslivců, ale i rytíři či prezidenti, zkrátka lidé, kteří něco dokázali doma i ve světě. Přesto, že většinou zdaleka neměli na růžích ustláno.

Václav Filip a Libuše Štědrá pro čtvrtý díl vzpomínání potomků velkých osobností české kultury a vědy, jež předtím zpracovali už v televizním cyklu Potomci slavných, rozšířili pro knižní vydání (Edice České televize) informace o mnohé poznatky. Už proto, že po odvysílání jednotlivých televizních portrétů se jim přihlásili další pamětníci nebo ti, kteří znali nové podrobnosti, vlastnili neznámé fotografie a mohli autory odkázat k dalším osobnostem.

Tentokrát se vzpomínání týká skladatele Jakuba Jana Ryby, sochaře Josefa Mařatky, vynálezce Františka Křižíka, pěvce Eduarda Hakena a herečky Marie Glázrové, všestranných kumštýřů Ference Futuristy a Emana Fialy, historika Františka Palackého, spisovatele Františka Kožíka - a pochopitelně především jejich rozvětvených rodin a nových generací potomků.

Z Čech až do kosmu V životopisných pasážích se najdou informace pro běžného čtenáře nové nebo pozapomenuté. Stále se například neví, jak Jakub Jan Ryba vypadal, jeho užívaná podobizna je vymyšlená (a neodpovídá jí zřejmě ani maska Josefa Abrháma v televizní inscenaci o Rybovi). Zato se zdá, že nebyl tak konfliktní, jak se traduje. Měl třináct dětí, naživu zůstalo sedm a do dnešních dní žijí pokračovatelé rodu jeho dcer Marie Rozálie a Klementiny. Ti nejmladší si libují v muzicírování. Kdo by se ve spletitostech potomků, jejich partnerů a dětí ztrácel, zorientuje se snadno: ke každé osobnosti je připojen podrobný rodokmen - a u Ryby je vložená skládanka obzvlášť obsáhlá.

U Františka Křižíka je zajímavé sledovat, jak se vynálezcovy geny „měly k světu“. Potomci se výborně uplatnili v mnoha směrech, třeba pravnuk ing. Čestmír Barta se synem založili vědeckou laboratoř zaměřenou na vývoj a výrobu zařízení pro materiálový výzkum v kosmu a mj. spolupracují s NASA. Druhý syn Jiří zase proslul coby autor vynikajících animovaných filmů a oblíbený profesor na UMPRUM... Pra(pra)děd prý tvrdil, že co dovedou jinde, umíme my Češi také. A jeho potomci to dokazují.

Dočteme se i leccos dalšího -jak se proslulý pěvec Eduard Haken kdysi učil česky (pocházel z Volyně) a Marie Glázrová hrála na piano po Firkušném, že Palacký nebyl suchar, ale naopak šoumen, jak si František Kožík s Josefem Grussem sami natáčeli grotesky, že bratři Eman Fiala a Ferenc Futurista měli různé matky... Kromě mnoha zajímavých souvislostí kniha oplývá bohatou fotodokumentací z rodinných i jiných archivů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás