Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palas chce obnovit pověřence

Česko

Zemanův výmysl byl užitečný, tvrdí hejtman Moravskoslezského kraje

OSTRAVA O obnovení funkce vládního pověřence pro ekonomicky problémové regiony hodlá požádat moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Pověřenci tvořili v krajích s nadprůměrně vysokou nezaměstnaností jejich přímou spojnici s vládou.

Měli právo účastnit se zasedání ministrů a jejich materiály připomínkovat. Podle ODS šlo ale o zbytečné instituce. Palas však tvrdí, že by v době nadcházející krize mohli právě vládní zmocněnci regionům pomoci. Koordinovali by činnost nejrůznějších úřadů podílejících se na řešení problémů, které souvisely s proměnou průmyslu a zemědělské výroby.

Původně fungovali vládní zmocněnci pouze v Ústeckém a v Moravskoslezském kraji, později k nim přibyl i pověřenec v Jihomoravském kraji, a to zejména kvůli problémům s nezaměstnaností na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. „Jsem přesvědčen, že se funkce vládního zmocněnce neměla rušit, že alespoň pro náš region byla na místě,“ uvedl Palas po včerejším setkání s odboráři ostravské hutní firmy Evraz Vítkovice Steel, která kvůli krizi zruší 200 pracovních míst.

„Úloha zmocněnců vlády měla své opodstatnění v době, kdy se nově ustavené krajské úřady teprve personálně naplňovaly a nemohly ještě v potřebné míře zabezpečovat některé činnosti,“ vysvětlil před dvěma lety tehdejší ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, proč přišel s návrhem na zrušení úřadů, které měli pověřenci přímo v regionech. Poslanec ODS z Novojičínska Pavel Hrnčíř tehdy uvedl, že podle něj ušetří rozhodnutí vlády státu ročně desetimilionové částky.

Pověřenci ale nesouhlasili. Například bývalý ostravský gubernátor Petr Wolf jako ukázku úspěšnosti svého působení uvedl čtyři miliardy korun, které získal na obnovu starých průmyslových zón.

Vládní zmocněnci měli podle premiéra Miloše Zemana zastávat funkci jakéhosi místopředsedy vlády pomáhajícího problematickým regionům. To je podle Palase důležitý krok. „Víme, že Zemanova a Špidlova vláda vůči tomuto regionu uplatnila systém investičních pobídek, budovala průmyslové zóny a tím zachovala sociální smír a pomáhala roztáčet kola ekonomiky. A náš požadavek vůči centrální vládě bude, aby i ona přišla s nějakými takovými opatřeními,“ prohlásil nynější hejtman Palas. Podle něj bude třeba vytvořit programy, které budou vracet nezaměstnané oběti krize zpátky do práce. O konkrétní pomoci jednotlivým regionům by měla podle něj jednat jak Asociace hejtmanů, tak hejtmani jednotlivě s ministry.

Úřady zmocněnců byly součástí ministerstva pro místní rozvoj. Například v Ostravě měl vládní zmocněnec napřed pouze sekretářku, pak už i ředitele kanceláře a další podřízené, podobně tomu bylo také u jihomoravského pověřence v Hodoníně. Tehdejší moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS) rovnou označil funkci za nadbytečnou.

***

Podle Miloše Zemana měli být pověřenci „místopředsedy vlády“ pomáhajícími regionům v problémech

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...