Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
7. dubna 2016 6:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Palas unikl trestu za ‚odcizení‘ petice. Zájem lidí to ale zvedlo, zní z Krnova

Jaroslav Palas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Palas. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Údajné odcizení petice Jaroslavem Palasem zůstalo bez trestu. Senátor za ČSSD trvá na tom, že odnesl pouze text, nikoli podpisové archy. Ty ale podle Ladislava Sekaniny, který na Palase podal trestní oznámení, chybí dál. A nepomohla ani výpověď svědka.

To si beru, řekl údajně Jaroslav Palas na začátku ledna v jedné krnovské trafice a odešel. Podle majitele obchodu a opozičního zastupitele Ladislava Sekaniny (KSČM) tehdy sociálnědemokratický senátor odcizil petici včetně podpisových archů. Ta žádala okamžité odvolání předsedy dozorčí rady a případně všech jejích členů Krnovských vodovodů a kanalizací, ve které sedí Palasův bývalý asistent a poradce Jakub Horáček (více čtěte ZDE).

Krnovský případ senátora Palase

 • Podle vyjádření Jaroslava Palase pro ČTK zastavil mandátový a imunitní výbor disciplinární řízení z toho důvodu, neboť „nemělo všechny zákonem požadované znaky skutkové podstaty uvedeného přestupku“.
 • Mimochodem: aféru řešil mandátový a imunitní výbor, ve kterém je shodou okolností Palas místopředsedou.
 • LIDOVKY.CZ: Imunitní výbor zastavil řízení proti Palasovi za zabavenou petici

„Krnovský případ“ tamní policie uznala jako přestupek a předala ho k řešení městskému úřadu. Senátor však požádal, aby se jeho prohřeškem zabýval mandátový a imunitní výbor, na což má podle zákona právo. Výbor disciplinární řízení, alespoň podle tvrzení Palase pro ČTK, zastavil (viz box Krnovský případ senátora Palase).

Sám Sekanina na jednání výboru nedorazil, ačkoli dostal pozvánku. V odpovědi na ni napsal pouze své stanovisko a z jednání se omluvil. Prý se jednalo o určitou formu protestu. „Skutek se stal v Krnově, já jsem z Krnova, pan Palas je z Krnova, svědkové jsou z Krnova. A protože to zákon umožňuje, tak se případ přenese do Prahy, kde začíná jednání ve čtyři hodiny odpoledne. V čem je rovnost?“ ptá se rozladěný Sekanina. Předsedu výboru (Jiřího Oberfalzera za ODS; pozn. red.) každopádně požádal, aby ho o výsledku jednání písemně informoval. Dokument ale zatím neobdržel a Palasovo vyjádření o zastaveném řízení, navíc zprostředkované skrze média, prozatím komentovat nechtěl.

Sekaninovi nepomohla ani výpověď svědka, který byl - podle jeho slov - „krádeže“ petice přítomen. „Na vlastní oči viděl, že na pultu nezůstal petiční arch, ani petiční listiny, (Palas) skutečně vzal všechno a odkráčel,“ popsal znovu svou verzi zastupitel s tím, že si za ní stojí i nadále. Senátor Palas na dotazy serveru Lidovky.cz nereagoval. Už dříve se však pro MF Dnes proti nařčení z krádeže ohradil. „Vzal jsem si text petice, na což mám právo, ale žádné podepsané archy,“

Palas přitáhl pozornost

Zastupitel Sekanina si ale i nadále stojí za svou verzí příběhu a tvrdí, že při odevzdávání část podepsaných archů chyběla. Podle jeho slov je Palas nevrátil a zastupitel je neobdržel ani od policie. Každopádně po medializaci „krádeže“ se zájem lidí o dění v krnovských vodárnách výrazně zvýšil. „Petici podepsalo zhruba 3,5 tisíce lidí. Když lidé zjistili, že do toho (Palas) zasáhl, podepisování to podpořilo a zájem lidí se zvedl,“ těší Sekaninu.

Jeho slova potvrzují čísla z Městského úřadu v Krnově. Podle dostupných informací petici podepsalo přesně 3304 občanů a v polovině února ji odevzdali. „Jsem velmi potěšena zájmem tak velkého množství občanů o dění ve městě,“ uvedla k tomu starostka Krnova Jana Koukolová (ANO). Ani tak ale petice podle všeho nic nezvrátí.

Signatáře petice rozčílilo, že dozorčí rada na konci roku odvolala vedení firmy...

Signatáře petice rozčílilo, že dozorčí rada na konci roku odvolala vedení firmy Krnovských vodovodů a kanalizací.

Totiž: signatáře petice, kterou má server Lidovky.cz k dispozici, rozčílilo, že dozorčí rada odvolala vedení vodovodů a kanalizací, ačkoli nedávný audit pochybení neodhalil. Dozorčí rada tvrdila, že na tak malou firmu jako Krnovské vodovody a kanalizace jsou tři jednatelé až příliš. Tři křesla ve vedení jsou přitom obsazená již od roku 1994.

„Odvolání a jmenování členů dozorčí rady je plně v kompetenci valné hromady. Valná hromada nenašla opodstatnění pro odvolání předsedy ani ostatních členů dozorčí rady společnosti,“ trvá na svém starostka Koukolová.

Nyní to s největší pravděpodobností bude sám Sekanina, kdo se bude muset v „krnovském případu“ zpovídat před policií. Ve svém prohlášení to uvedl senátor Palas s tím, že za „mediálně šířenou pomluvu a křivé obvinění“ chce na zastupitele podat trestní oznámení. „Tak ať to udělá,“ okomentoval tu suše Sekanina.

Kdo je Jaroslav Palas

 • Jaroslav Palas je bývalý poslanec, působil v KSČM, Levém bloku a ČSSD.
 • V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství, o tři roky později se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje.
 • V roce 2010 byl zvolen senátorem za obvod Bruntál. Nejprve působil v dresu ČSSD, na konci roku 2012 ze strany vystoupil. Vadilo mu prý, že část strany útočí na tehdy prezidentského kandidáta Miloše Zemana.
 • Ve stejné době začalo policejní vyšetřování jeho stavby luxusního domu na Bruntálsku.

Nejasnosti kolem financování Palasova sídla

 • Policie se případem výstavby luxusního domu Jaroslava Palase v Ludvíkově na Bruntálsku začala zabývat na konci roku 2012 a prověřovala ho několik let.
 • Z policejních propočtů vyplynulo, že celkové příjmy rodiny činily přesně 30 999 152 korun. K tomu ještě Palasovi získali půjčku deset milionů od známého Jiřího Krušiny. Podle policie ale tato transakce vyvolává podezření na praní špinavých peněz.
 • Naopak výdaje Palasových, jak je zdokumentovala policie, činily nejméně 50 411 006 korun.
 • „Závěrečné bilancování prokázalo jednoznačný bilanční schodek ve výši minimálně 9 411 854 korun, a to s přihlédnutím k existenci dlouhodobé půjčky 10 milionů korun, se skutečný původ finančních prostředků uhrazených v hotovosti v celkovém objemu 13 677 030 policejnímu orgánu objasnit nepodařilo,“ konstatovali vyšetřovatelé.
 • VŠE o případu Jaroslava Palase najdete ZDE.
Jaroslav Palas a jeho penzion v Ludvíkově (koláž serveru Lidovky.cz).
hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...