Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Minus 10 milionů. Senátor Palas postavil penzion z černých peněz, míní policie

Česko

  5:00
PRAHA - Ten dokument nedává prostor pro jiné vysvětlení: senátor Jaroslav Palas financoval svůj luxusní penzion v Ludvíkově na Bruntálsku špinavými penězi. Dosud veřejně nepublikované policejní usnesení o odložení vyšetřování konstatuje, že rodina bývalého severomoravského hejtmana investovala o deset milionů korun víc, než kdy legálně vydělala.

Jaroslav Palas a jeho penzion v Ludvíkově (koláž serveru Lidovky.cz). foto: Koláž ZRLidovky.cz

Kdo je Jaroslav Palas

  • Jaroslav Palas je bývalý poslanec, působil v KSČM, Levém bloku a ČSSD.
  • V letech 2002 až 2005 byl ministrem zemědělství, o tři roky později se stal hejtmanem Moravskoslezského kraje.
  • V roce 2010 byl zvolen senátorem za obvod Bruntál. Nejprve působil v dresu ČSSD, na konci roku 2012 ze strany vystoupil. Vadilo mu prý, že část strany útočí na tehdy prezidentského kandidáta Miloše Zemana.
  • Ve stejné době začalo policejní vyšetřování jeho stavby luxusního domu na Bruntálsku.

A nejen to. K rozlehlému domu Palasovi dopomohla víc než podezřelá půjčka, stavaře pak vyplácel hotově - z ruky do ruky.

„Provedeným prověřováním jsme došli k závěru, že manželé Palasovi disponují výrazně vyšším majetkem, než by odpovídalo jejich vykazovaným příjmům,“ napsali vyšetřovatelé do protokolu, který se podařilo serveru Lidovky.cz získat. „Avšak přes veškerou snahu se nepodařilo zjistit původ příjmů, za kterých byl tento majetek pořízen,“ museli policisté dodat a případ před pár týdny odložili ad acta.

Palasova kauza tak dokládá, jak je v Česku snadné legalizovat pochybně nabytý majetek - v policejní hantýrce někdy zvaný „UFO zisky“. Policie totiž musí zbohatlíkům nejprve dokázat, jakým zločinem peníze získali, a teprve až poté je může stíhat za praní špinavých peněz.

Deset milionů bez původu

Vyšetřovatelé se přitom kauze Palas věnovali velmi důkladně. Na jednačtyřiceti stránkách přesvědčivě dokládají, že prošli vše, co by mohlo vnést do majetkových poměrů politika jasno. Bankovní účty, daňová přiznání, faktury. Mimo jiné tak zjistili, že když se v roce 2007 rozhodl, že si postaví penzion pod Pradědem, měl na účtu přesně 246 008 korun. Navzdory tomu, že veřejně tvrdil, že stavbu financuje z rodinných úspor.

  • „Závěrečné bilancování prokázalo jednoznačný bilanční schodek ve výši minimálně 9 411 854 korun, a to s přihlédnutím k existenci dlouhodobé půjčky 10 milionů korun, se skutečný původ finančních prostředků uhrazených v hotovosti v celkovém objemu 13 677 030 policejnímu orgánu objasnit nepodařilo,“ konstatovali závěrem vyšetřovatelé.

Vyšetřovatelé proto obstarali doklady o všech příjmech manželů Palasových, které podchytily úřady. Za celý život vydělali legálně dohromady 40 999 152 korun. Jenže utratili – to policisté vyčíslili rovněž do koruny – minimálně 50 411 006 korun.

Rozdíl? Přesně 9 411 854 korun. A to ještě vyšetřovatelé počítali jen s tím, že Palasovi žili po celou dobu jen z finančního minima stanoveného ministerstvem práce. Ve skutečnosti ale vedli spíše nákladný život. Jezdili ve vozech Audi či Range Rover a Palas coby vášnivý myslivec jezdil do zahraničí střílet zvěř. Jen za letenky vydal se ženou přes půl milionu korun.

Exministr zemědělství a šéf Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Palas.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji by byl ještě propastnější, kdyby senátorovi nepřispěchal na pomoc jeho známý právník a nepůjčil mu 10 milionů korun. Bez nich by Palas mohl operovat „pouze“ s 30 miliony.

Detektivové se snažili vystopovat původ půjčených peněz, ale ve finančních operacích, které deset milionů vygenerovaly, se ztratili. „Nepodařilo se spolehlivě objektivizovat prvotní zdroj těchto finančních prostředků,“ přiznali v dokumentu a o pár řádků níže přímo konstatovali: „Tato konkrétní transakce (půjčka 10 milionů, pozn. red) vykazuje znaky obchodu uskutečněného za okolností vyvolávající podezření ze snahy legalizovat výnos z trestné činnosti.“

Nedám, nepustím, nemluvím

Potíž měli policisté i se stanovením skutečné ceny Palasova penzionu. Postupně vznikly dokonce tři znalecké posudky. Ten závěrečný určil, že stavba vyšla na 28,9 milionu korun. Policejní šetření přitom ukázalo na další nejasnost. „Významná část prováděných prací na rodinném domě manželů Palasových byla uhrazena stavebním firmám v hotovosti,“ upozornil policejní komisař.

Penzion Jaroslava Palase v Ludvíkově v Jeseníkách.
Když se bývalý ministr zemědělství a poslanec za ČSSD Jaroslav Palas v roce...

Penzion v Ludvíkově.

Výběry hotovostí

Jaroslav Palas

  • v době od 1.1.2007 do 31.12.2012 provedl prostřednictvím svého bankovního účtu pouze jeden výběr v hotovosti, a to 14.7.2008 ve výši 99 tisíc korun

Jiřina Palasová

  • v době od 1.1.2007 do 31.12.2012 provedla prostřednictvím svých bankovních účtů pouze jeden významnější výběr v hotovosti, a to 14.1.2009 ve výši 500 tisíc korun.

MUDr. Palas - syn

  • žádný hotovostní výběr v uvedeném období a rozsahu neprovedl

Dopočítal se k částce 13,7 milionu korun, které Palasovi hradili z ruky do ruky. Jenomže původ těchto peněz se rovněž nepodařilo dostopovat. „Platby v hotovosti vůbec neodpovídaly jednotlivým hotovostním výběrům finančních prostředků prováděných Jaroslavem Palasem, Jiřinou Palasovou a jejich synem,“ konstatovala policie a rovnou připojila seznam výběrů hotovosti nad sto tisíc korun (viz box).

A co víc: Palasovi tvrdili, že při stavbě sami přiložili ruku k dílu – a údajně odvedli svépomocí práci za čtyři miliony korun. „V případě svépomocných prací se přitom ve většině případů navíc jednalo o práce odborného charakteru, které vyžadovaly značnou zkušenost a vysoké finanční náklady,“ uvedli policisté.

Odtajněné usnesení navíc usvědčuje Palase i z jedné veřejně pronesené lži. Opakovaně tvrdil, že vyšetřovatelům je nápomocen. „Dva roky s policií spolupracuji. Co požadovali, jsme předali, včetně znaleckých posudků a daňových přiznání,“ uvedl například v dubnu 2014 a to samé zopakoval i letos v září.

Veřejná lež

Opak byl ale pravdou. „Inženýr Palas s policejním orgánem nespolupracoval,“ konstatovala policie. Odmítl jí vydat smlouvy s řemeslníky, stavební deník či doklady o platbách. A dokonce nechtěl do domu dobrovolně vpustit ani soudního znalce stanoveného policií, takže si vyšetřovatelé museli obstarat povolení k domovní prohlídce, aby mohl penzion ocenit i zevnitř.

Policisté narazili i při výsleších, na něž si pozvali Palase, jeho ženu i syna, aby vysvětlili rozdíl mezi příjmy a výdaji. „Po poučení všichni předvolaní odepřeli výpověď a využili svého práva k předmětné věci nevypovídat,“ stojí ve zprávě. To aby prý sebe či své blízké nevystavili trestnímu stíhání.

Rodinný dům, který si v Ludvíkově na Bruntálsku postavil senátor Jaroslav...
Jaroslav Palas.

Pozici mrtvého brouka přitom Palas neopustil ani nyní. „Není o čem s vámi mluvit,“ reagoval senátor Palas na dotaz serveru Lidovky.cz, zdali je možné si o výsledcích šetření promluvit. „Dům jsme postavili za naprosto transparentní prostředky, senzace se prostě nekoná,“ napsal později v sms zprávě. Že je vše transparentní, zopakoval pro jistotu ještě dvakrát. „Co napíšete, je mi úplně jedno,“ odmítl Palas další komentář.

Aby vyšetřovatelé mohli Palase obvinit, museli by zjistit, kde k milionům, které visí ve vzduchoprázdnu, přišel. Zkoumali proto, zda je například nemohl získat jako úplatek. Prověřovali několik dotací, které se rozdávaly v době jeho úřadování na severomoravském hejtmanství. Stejně prověřovali například i to, zda Palasova manželka, která má zubní ordinaci, nekrátila daně. Vše bezvýsledně.

PŘÍJMY versus VÝDAJE, jak je zdokumentovala policie

Čisté příjmy Palasových

  • Jaroslav Palas - za období od 1.1.1992 do 31.12.2012 činil příjem 22 035 740 korun
  • Jiřina Palasová - za období 1.1.1994 do 31.12.2012 činil příjem 4 807 965 korun
  • syn MUDr. Palas - za období 1.1.1999 do 31.12.2012 činil příjem 2 083 187 korun

Další zdroje příjmů manželů Palasových:

  • finanční půjčka 10 milionů uzavřená dne 25.7.2007
  • hotovost získaná prodejem dalších nemovitostí 2 050 000 korun
  • finanční dar ve výši 22 260 korun
  • RESUME: celkový příjem manželů Palasových a jejich syna činil 30 999 152 korun plus 10 000 000 půjčka, celkem tedy 40 999 152

Výdaje Palasových

  • rodinný dům v Krnově včetně pozemku v hodnotě nejméně 6 555 368 korun (novostavba rodinného domu s ordinací zubního lékaře v Krnově, garáže pro dva vozy, třípatrový včetně suterénu, solární elektrárna)
  • vybraná vozidla ve vlastnictví Palasových v ceně 6 654 360 korun (Jaroslav Palas - Škoda Octavia sedan, Škoda superb sedan, Audi A8 4E; MUDr. Palasová - Toyota Land Cruiser 120, Audi A6 4F; Land Rover, Range Rover kombi, Audi RS7)
  • byt o velikosti 4 + 1 s příslušenstvím a garáží ve Zlatých Horách v ceně 1 020 000 korun
  • peníze na bankovních účtech ke dni 31.12.2012 ve výši 3 411 649 korun (z toho Palas 2 363 500, Palasová 129 611, Palas syn 918 538 korun)
  • investiční životní pojištění ve výši milion korun
  • nájemné za užívání bytové jednotky v Krnově od 12.1.2007 do 3.1.2012 ve výši 266 600 korun
  • hodnota všech mezinárodních letenek zakoupených rodinou Palasových v letech 2006 až 2012 ve výši 551 167 korun
  • výše životního minima za roky 1992 až 2012 stanovená dle výpočtů MPSV na 1 986 000 korun
  • rodinný dům v Ludvíkově pod Pradědem včetně pozemku v hodnotě 28 965 862 korun
  • RESUME: celkové podstatné výdaje manželů Palasových a jejich syna za celou dobu jejich aktivní činnosti byly nejméně 50 411 006 korun

Další významné výdaje po roce 2012

  • „I po roce 2012 identifikoval policejní orgán některé neobvykle vysoké výdaje v souvislosti s pořízením majetku většího rozsahu ze strany rodiny inženýra Palase,“ stojí ve zprávě.
  • dne 21.1.2014 koupil syn Palase zubní ordinaci v Opavě včetně kompletního vybavení a zařízení za 1,8 milionu, cenu uhradil ve dvou splátkách
  • dne 4.12.2013 se syn Palase stal vlastníkem poloviny nemovitosti v Ludvíkově a začal splácet půjčku deset milionů korun. „Jako začínající lékař měl na svém bankovním účtu ke dni 21.3.2014 celkem 24 024 korun. Není tedy zcela zřejmý původ těchto finančních prostředků,“ uvedl komisař do zprávy. Dodal také jednu pikanterii: bývalá manželka Palasova syna totiž na policii vypověděla, že až do roku 2012, kdy její tehdejší manžel ukončil postgraduální studium ortodoncie, hradila větší část nákladů na domácnost sama ze svého platu lékařky. „V roce 2012 se jeho příjem radikálně zvýšil, protože začal provozovat zubařskou praxi,“ uvedla žena u výslechu s tím, že bližší informace o jeho příjmech neměla, neboť každý hospodařil odděleně. Dodala však, že Palas starší manželům věnoval osobní auto Audi A6.
  • Jiřina Palasová kupuje Audi 4G RS za 3,41 milionu korun

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!