29. srpna 2017 18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pálení v krku, slzení očí a kusy igelitu ve vzduchu. Obří požár skládky trápil obyvatele Mostu

Hořící skládka Celio na Mostecku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořící skládka Celio na Mostecku. | foto: Facebook Hasiči Meziboří

MOST/PRAHA Ústečtí hasiči stále likvidují požár skládky Celio v Růžodolu u Mostu, který propukl v pondělí večer. Obyvatelé okolních měst během dne trápil štiplavý kouř a zápach šířící se vzduchem, nesměli mimo jiné větrat. Podle místních se ale situace již zlepšila. Opakované měření hasičů ukázalo, že do ovzduší žádné škodliviny neunikly.

Obří požár na skládce odpadu mezi Mostem a Litvínovem zachvátil plochu o velikosti zhruba sto krát sto metrů. Z důvodu takového rozsahu vyhlásili hasiči zvláštní – nejvyšší – stupeň požárního poplachu. Do akce bylo nasazeno 21 požárních jednotek.

„Bylo to dost cítit. Lidé si stěžovali, že je pálí v krku, bolí je hlava a slzí jim oči,“ vylíčil serveru Lidovky.cz Branko Glavica, místostarosta nedalekého Horního Jiřetína. „Vzduchem létaly kusy nespáleného igelitu a papíru. Vyhlásili jsme tak rozhlasem, aby lidé nevětrali a co nejméně se zdržovali venku,“ doplnil.

V současné chvíli se podle jeho slov situace výrazně zlepšila. Zápach už se v obci téměř rozptýlil a lidé mohou opět větrat.

Plameny šlehaly desítky metrů vysoko.
Na místě zasahovalo 21 požárních jednotek.

Podle Lukáše Marvana, mluvčího ústeckých hasičů, však požár ještě nebyl zcela zlikvidován. „Stále probíhají dohašující práce,“ informoval v úterý odpoledne server Lidovky.cz. Do kdy bude hašení trvat lze prý těžko odhadovat. Podstatné je, že hasiči mají požár pod kontrolou a není nebezpečný. „Několikrát bylo opakováno měření a žádné škodliviny nebyly v okolních obcích naměřeny,“ dodal mluvčí.

Třetí požár během roku

Oheň byl tak velký, že byl vidět nejen z Mostecka a Litvínova, ale také ze vzdálenějšího Jirkova či Chomutova. Plameny šlehaly desítky metrů vysoko a kouřový mrak se valil směrem na sever. Litvínovská radnice proto v noci upozorňovala obyvatele města prostřednictvím SMS zprávy, aby raději zavřeli okna a nevětrali.

Příčinu požáru hasiči nebudou zjišťovat, neboť nedošlo ke znečištění ovzduší, ani nevznikla žádná škoda vzhledem k tomu, že hořely odpadky.

Požáry na skládce mezi Mostem a Litvínovem nejsou výjimečné, ne však v takovém rozsahu. „Čas od času tam skutečně hoří. Je to veliká skládka komunálního odpadu, kde může dojít k nějakému záparu, úderu blesku, případně nedbalosti,“ řekl mluvčí hasičů Marvan.

Požáry na litvínovských skládkách nejsou výjimečné.

Podle místostarosty se jedná o neřešitelný problém. „Jestli někdo hodí do popelnice nedopalky a popeláři je vysypou na skládku, rozpoutá se oheň. S tím nelze nic dělat,“ konstatoval.

Naposledy hořel odpad na o něco menší ploše letos v březnu. Loni v září v areálu firmy hořela hala na zpracování odpadů. Škoda tehdy dosáhla desítek milionů korun.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz