Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Palestinci se nechtějí učit o holokaustu

Česko

GAZA Žáci v pásmu Gazy se letos nebudou učit o holokaustu, protože si palestinská veřejnost protesty vynutila vyjmout toto téma z osnov. Holokaust chce do palestinských učebnic zařadit Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), která spravuje víc než třetinu škol v Gaze. Palestinci ale považují výuku o vyvraždění šesti milionů Židů nacisty za pokus šířit mezi dětmi smířlivý postoj k Izraeli. Izrael zase považuje popírání holokaustu za nesouhlas s existencí židovského státu. V pásmu Gazy je asi 600 základních a středních škol a pod UNRWA spadá 221 z nich. Pásmu vládne radikální Hamás, jehož vedení patří k nejzavilejším popíračům holokaustu. Někteří z vůdců tohoto hnutí proto obvinili UNRWAz pokusu o spiknutí proti Palestincům, má-li se ve školách začít učit o vraždění Židů. Židovští aktivisté na agenturu OSN útočí za to, že se o genocidě neučí v rámci předmětu o lidských právech. „Tak teď do nás buší všichni,“ řekl šéf UNRWA v Gaze John Ging. Ve školách pro palestinské uprchlíky se sice vyučuje o lidských právech, ale v žádné z nich o holokaustu. Platí to nejen pro pásmo Gazy, ale i pro tábory na západním břehu Jordánu, v Sýrii, Jordánsku a Libanonu.

Vznik Izraele jako katastrofa Prudká reakce obyvatel pásma vysvětluje, proč tomu tak je. Mnozí Palestinci se bojí, že přiznání válečného utrpení Židům ubere význam strádání Palestinců v provizorních podmínkách, bez vlastního státu. Tento pocit je silný zvlášť v pásmu Gazy, jehož občané jsou téměř izolováni od okolního světa od roku 2007. Podle Palestinců Izrael ignoruje nesnáze, jež znamenal vznik Izraele v roce 1948 pro mnohé palestinské rodiny. Každoročně na tuto událost vzpomínají jako na katastrofu - nakbu.

Západnímu břehu Jordánu vládnou umírnění Palestinci. Náměstek tamního ministra školství Džihád Zakarní však říká, že i tam musí výuka o holokaustu počkat až do mírové smlouvy s Izraelem. „Budeme o tom s Izraelci mluvit, až odejdou z našeho území a uznají naše právo na stát,“ řekl. Spor kolem školních osnov poukázal také na rostoucí napětí mezi Hamásem a UNRWA. Hamás se snaží upevnit si moc nad pásmem. Agentura OSN se ale často jeví jako silnější, protože je to ona, kdo zajišťuje služby a obživu milionu z 1,4 milionu obyvatel -z peněz Evropské unie a USA.

Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma
Chcete mít zářivý úsměv? Vyhrajte profesionální bělení zubů doma

Toužíte po zářivém úsměvu, který dodá vašemu vzhledu sebevědomí? Nyní máte šanci si splnit sen o bílých zubech z pohodlí domova! Zapojte se do naší...