Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Palestinská záhada: útoků ubylo

Česko

JERUZALÉM Palestinsko-izraelské vztahy? Při diskuzi na toto téma si lidé nejčastěji představí sebevražedné atentáty, teroristické útoky, výbušniny, odvetné vojenské akce. Kdy bylo ale naposledy slyšet o teroristickém útoku v Izraeli anebo na obsazeném území západního břehu Jordánu? Na tuto otázku je už těžší odpovědět. Nikoli náhodou. V roce 2002 v důsledku útoků teroristů přicházejících z Předjordánska zemřelo v Izraeli 260 lidí a na obsazených územích bylo 150 obětí. V loňském roce byli v Izraeli zabiti čtyři lidé a na obsazených územích nikdo. A letos (do konce září) v Izraeli ani jeden a na obsazených územích jeden. Pokud jde o Palestince, v roce 2007 měli 76 mrtvých, za letošních devět měsíců pouze 15. Aniž by si to lidé žijící ve vzdálených zemích, ale i v Izraeli, uvědomili, bezpečnostní situace se v posledních letech podstatně změnila. A to k lepšímu.

Stalo se tak v důsledku několika činitelů. Zajisté se v tom projevuje výsledek důkladné práce izraelských bezpečnostních sil, jimž se podařilo zneškodnit mnoho skupin Hamásu a jiných extremistických organizací. Ke změně však významně přispěla po ustavení vlády Saláma Fajjáda také palestinská samospráva a spolupráce mezi palestinskými a izraelskými bezpečnostními silami.

Tato spolupráce se rozvinula zejména po roztržce mezi palestinskou samosprávou (a hnutím Fatah, její dominantní složkou) a Hamásem. V Hamásu totiž viděli nepřítele jak Izraelci, tak také umírnění Palestinci. Přispěli k tomu také Američané, když vycvičili čtyři policejní pluky, jejichž členové podléhají pouze svým velitelům a nikoli různým rodinným anebo kmenovým příkazům.

Tak se například umožnila likvidace nebezpečné skupiny Hamásu ve městě Kalkilíja. Úsilí izraelských bezpečnostních složek dopadnout její členy zůstalo neúspěšné - byla to nakonec palestinská bezpečnost, která skupinu zlikvidovala. V souboji s ní byli zabiti dva palestinští policisté.

Souběžně se zlepšením bezpečnostní situace nastal na palestinském území také mírný hospodářský vzestup. A dalo by se vyjmenovávat - v Nábulusu úspěšně funguje burza, v Ramalláhu otevřeli moderní obchodní centrum a dokonce byly potvrzeny plány na vybudování nového města v blízkosti Ramalláhu. Prodalo se také více nových vozů (po odstranění mnoha izraelských kontrolních bodů a zátarasů si Palestinci zřejmě mohou nyní dovolit i delší cesty).

Lze říci, že - na rozdíl od Gazy - na západním břehu Jordánu umírnění zvítězili nad extremisty. Jejich vítězství je však dočasné a vratké. Všechno se může velmi rychle změnit, nebude-li zlepšení bezpečnostní situace doplněno nadějí - nadějí na dlouhodobé politické řešení a na normální život. Jak nedávno jordánský král Abdalláh II. citoval slova svého otce, krále Husajna: „Mírový proces je jako jízda na kole - přestanete-li šlapat, spadnete z něj...“

***

„Na rozdíl od Gazy na západním břehu Jordánu umírnění zvítězili nad extremisty. Jejich vítězství je však dočasné a vratké.“

O autorovi| Jehuda Lahav, dopisovatel LN v Izraeli

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.