Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palmy a zpěv. To byl pochod proti antisemitismu

Česko

  18:15
PRAHA - S palmovými listy, izraelskými vlajkami a transparenty proti antisemitismu v neděli centrem Prahy prošli účastníci Pochodu dobré vůle. Za zpěvu hebrejského textu písně Proste o pokoj pro Jeruzalém se od Staroměstského náměstí vydali do Valdštejnské zahrady.

Pochod dobré vůle foto: Karel Sedláček

Podle pořadatelů se akce zúčastnilo asi 800 lidí. "Cílem akce je dát najevo, že jsou tady lidé dobré vůle. Chceme podpořit dobré vztahy mezi českým a židovským národem, mezi Českou republikou a státem Izrael," řekl za pořadatele Mojmír Kallus, předseda české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

'Preventivní akce'
Upozornil, že v posledních letech narůstají antisemitské předsudky a násilné činy, které se odehrávají také v Evropě. "Zlo však bude triumfovat, pokud slušní lidé nebudou dělat vůbec nic. Je to možná trochu preventivní akce," uvedl.

Pochod dobré vůle

Podle Kalluse počet účastníků této pokojné akce, která se pravidelně koná již osm let, rok od roku narůstá. Poznamenal, že účastníci pochodu jsou z různých křesťanských společenství z celé republiky a také z židovské komunity.

Modlidba za Izrael
Lidé se při pochodu zastavovali na několika místech, aby vyslechli krátké projevy a různé interpretace biblické písně. Podle pořadatelů její text odkazuje na tradici společnou pro křesťany a židy. Před Rudolfinem účastníky akce uvítali tanečníci v bílých oděvech s palmovými ratolestmi.

Pořadatelé pak vyzývali všechny přítomné, aby se ke zpěvu přidali a pomohli symbolicky rozeznít modlitbu za Izrael. Podporu jim potleskem vyjadřovali také turisté, zejména lidé shromáždění u synagog. Hudební doprovod obstarali hráči na šofar, tradiční beraní roh.

Antisemitismus sílí
Podle Alice Michalcové z ICEJ je smyslem akce "postavit kulturu proti nenávisti". "Antisemitismus ve světě nepolevuje a naopak sílí, i když to v Česku nijak akutně nepociťujeme," řekla ČTK. Upozornila, že do Prahy se sjíždějí lidé z celé republiky, aby vyjádřili svůj postoj. "Jde o přátele Izraele a jeho podporovatele. Jde také o protest proti všem formám rasismu a xenofobie," dodala.

Pochod dobré vůle

Mimo izraelských vlajek lidé měli v rukou transparenty jako Stop islamizaci Evropy, Stojíme za Izraelem nebo Pokoj s Izraelem.

"Izrael je mnohdy prezentovaný médii jako agresor, který může za problémy na Blízkém východě. To jsou většinou lži. Chceme podpořit Izrael, aby lidé věděli, že není takový, a zamysleli se nad tím, co dělají," řekl Zdeněk Hanák z Olomouce.

Čtěte také:

Na programu ve Valdštejnské zahradě se podíleli politici i umělci, mezi nimiž byli houslový virtuos Václav Hudeček, herci Tomáš Töpfer a Jan Potměšil či kantor liberecké židovské obce Michal Foršt. Podle prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky Praha touto akcí jasně vyjádřila, že odmítá antisemitismus.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...