Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Památka významná nejen rozlohou

Česko

PRAHA Klementinum budoval řád jezuitů od roku 1556. Hlavní období výstavby komplexu budov spadá na přelom 17. a 18. století.

Své místo zde nacházely latinské školy, po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 tu zůstaly univerzitní prostory a knihovna, která se za panovnice Marie Terezie proměnila v Císařskou a královskou veřejnou a univerzitní bibliotéku. O velký rozvoj knihovny se na konci 18. století zasloužil kněz Karel Rafael Ungar, který také vymohl první nařízení o povinném výtisku: každá vydaná kniha musí být v bibliotéce k mání.

Dvouhektarový komplex bývalé jezuitské koleje je po areálu Pražského hradu druhým největším stavebním celkem v Praze. Od roku 1995 je národní kulturní památkou.

Patřily k němu tři kostely -sv. Salvátor, sv. Kliment a Vlašská kaple, dvě věže, školy, kolej, knihovna, divadlo, tiskárna a také hvězdárna. Od roku 1752 tu také funguje nejstarší meteorologická stanice v Česku.

Mezi nejcennější prostory patří dochovaný Barokní knihovní sál s freskovou výzdobou, unikátní Zrcadlová kaple, Meridiánová síň, Mozartův sál, Matematický sál či Sál rukopisů a také Astronomická věž, která je vysoká 68 metrů.

Zásadnější novodobé stavební zásahy pro potřeby knihovny provedl v letech 1924 až 1929 architekt Ladislav Machoň.

Autor: