Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Památkáři povolili hledat ostatky Anežky v kostele

Česko

  13:34
PRAHA - Hledání ztracených ostatků svaté Anežky České bude pokračovat. Ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek dnes výzkumné práce povolil. Kardinál Miloslav Vlk s pátráním souhlasil již dříve.

Kostel sv. Haštala v Praze foto: Reprofoto

Průzkum v kostele sv. Haštala v centru Prahy bude probíhat na přelomu února a března. "Podle restaurátorské zprávy a na základě souhlasu Národního památkářského výzkumu jsme povolili výzkum v kostele svatého Haštala," potvrdil Kněžínek informaci týdeníku Sedmička.

Týnská farnost, pod kterou kostel sv. Haštala spadá, již od října nechává v kostele pracovat odborníky. Ti pomocí radaru prohledávají dutiny v podlaze kostela, které by mohly ztracené ostatky ukrývat.

Padesátikorunová bankovka se sv. Anežkou Českou

K průzkumu musí udělit povolení církev i památkáři. Kardinál Miloslav Vlk tak učinil v den 20. výročí Anežčina svatořečení 12. listopadu. Národní památkový ústav také nemá proti průzkumu námitek, řekla již dříve mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.

Čtěte více

Hrob svaté Anežky České se již několik staletí považuje za ztracený. Existuje několik teorií o tom, kde by se mohl nalézat. Informaci o tom, že by se v kostele sv. Haštala mohly Anežčiny ostatky nacházet, zveřejnili jako první restaurátoři z nedalekého ateliéru. Opírali se mimo jiné o svědectví řádové sestry Anny Koláčkové z Kroměříže a o slibné výsledky prvního radarového měření místa, které sestra označila

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...