Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští příznivci Nočních vlků dorazili na Olšanské hřbitovy. Pískaly na ně desítky odpůrců

PRAHA Několik desítek českých sympatizantů kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci ve středu dopoledne dorazilo na Olšanské hřbitovy v Praze, aby uctili památku sovětských i československých vojáků padlých za druhé světové války. Stejně jako v minulých letech se před hřbitovem sešli kromě příznivců také odpůrci klubu a současné politiky Ruska, kteří při příchodu motorkářů na hřbitov pískali, křičeli na ně hanba nebo zrádci.

Po skončení pietního aktu motorkáři neplánovaně odjeli k bývalému památníku maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6, kam dorazili o téměř dvě hodiny dříve, než avizovali v původním programu.

Kvůli omezením spojeným s epidemií koronaviru se letos stejně jako před rokem neuskutečnila cesta ruských členů klubu z Moskvy do Berlína, příznivci spolku proto uspořádali lokální jízdy bez Rusů. Na středeční akci dohlíželi policisté i členové antikonfliktního týmu. Nemuseli řešit vážnější incidenty kromě případu, kdy si jeden z aktivistů odmítl nasadit roušku.

Několik desítek českých sympatizantů kontroverzního ruského motorkářského klubu...
Odpůrci Nočních vlků s transparentem.

Na hřbitov dorazilo zhruba 150 lidí, nechyběl mezi nimi stejně jako v předchozích letech poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Nejdříve uctili památku padlých československých vojáků minutou ticha a hymnou někdejšího společného státu u jejich památníku na hřbitově. Poté se přesunuli k hrobům padlých rudoarmějců. Účastníci pietního shromáždění měli na sobě roušky či respirátory a organizátoři je vyzývali k dodržování rozestupů.

Před hřbitovem se ještě před začátkem pietního aktu u hrobů sovětských vojáků sešlo několik desítek odpůrců Nočních vlků, kteří si přinesli vlajky Česka, Evropské unie nebo NATO i transparent s nápisem „Prahu osvobodili vlasovci! Rudá armáda je popravila, nebo odvlekla do gulagu.“ Protest spolku Pulse of Europe má dát najevo nesouhlas s tím, že Noční vlci využívají památku padlých k propagaci nynější agresivní a imperiální politiky Ruské federace, řekl za organizátory Tomáš Peszynski.

Motorkářský klub, známý dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci.

Na místě bývalému památníku maršála Koněva, jehož odstranění Moskvu pobouřilo, se po odjezdu motorkářů za účasti přibližně tří desítek lidí uskutečnil happening kritiků tohoto rozhodnutí vedení Prahy 6. Za zvuků rockové hudby tam byla u plakátu s fotografií Koněva připravena výstava fotografií mapující historii sporů o pomník. Někteří z přítomných se nechali fotit s maketou ruského samopalu kalašnikov. Akci přihlíželo množství policistů, žádní odpůrci současné politiky Ruska se však neobjevili.

Letošní připomínky konce druhé světové války se konají v době napjatých česko-ruských vztahů. Už v minulosti je poznamenalo několik sporů, nyní eskalovaly poté, co Praha v polovině dubna obvinila z výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 členy ruské vojenské tajné služby GRU.

Čeští motorkáři sympatizující s Nočními vlky se v předchozích dnech účastnili dalších pietních akcí, například u památníku padlých příslušníků Rudé armády v Ostravě či u památníku tankové bitvy u Staroviček na Břeclavsku. Česko si ve středu připomíná 76. výročí Pražského povstání, v sobotu 8. května slaví stejně jako většina evropských států Den vítězství jako připomínku konce druhé světové války v Evropě. Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 000 sovětských vojáků. Na Olšanských hřbitovech je pochováno 429 z nich.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!