Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pamatujme si, že tady nebyl Klaus, řekl Fenič po otevření Havlova letiště

Evropa

  14:50
PRAHA - Nepřítomnost Václava Klause na ceremoniálu k pojmenování letiště po exprezidentovi Václavu Havlovi zaskočila některé hosty. Nejostřeji absenci kritizoval autor myšlenky nového názvu letiště režisér Fero Fenič.

Letiště zdobí nový nápis. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) by očekával, že na akci tohoto typu hlava státu pozvání přijme. Klaus se omluvil, důvod neuvedl, podle hradního webu žádný oficiální program nemá.

"Samozřejmě bych očekával, že prezident přijde, ale je to rozhodnutí, které může učinit jenom on. Nebudu nikoho kádrovat. Kdo chtěl, ten přišel, kdo nechtěl, nepřišel. Jsem tady a jsem tady rád," uvedl Vondra.

PSALI JSME:

Klause by býval rád viděl i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Nejsem člověk, který by se měl vyjadřovat k programu a plánům pana prezidenta, ale viděl bych ho tady rád," řekl primátor.

"Myslím, že by tady měl být, proto byl bezpochyby pozván," míní odborník na etiketu a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Je škoda, že tady není, protože to je přesně ten okamžik, na který bychom měli vzpomínat a na který bychom měli být hrdi. Je to jakýsi příspěvek české státnosti," podotkl Špaček.

Feniče Klaus zklamal, protože předpokládal, že když o Havlovi mluvil obdivně v době jeho smrti, zůstane jeho názor konzistentní. "A že ho má i dnes a že to bude považovat nejen za svoji povinnost, ale i že bude považovat za přirozené, že tady bude. To, že nepřišel, by si měl český národ zapamatovat," prohlásil Fenič.

Na slavnosti nebyl ani premiér Petr Nečas (ODS), ten se omluvil kvůli pracovní cestě na schůzku premiérů některých zemí EU v Bratislavě.

Autoři: ,