16. listopadu 2016 18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pamětní deska k listopadu 1989 je nově na průčelí domu na Národní třídě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Znovuodhalení památníku 17. listopadu na Národní třídě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znovuodhalení památníku 17. listopadu na Národní třídě. | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Pamětní deska připomínající události z listopadu roku 1989 je od středy na jiném místě, než byli lidé po více než čtvrtstoletí zvyklí. Majitel domu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se rozhodl uzavřít podloubí, ve kterém deska s prsty vztyčenými do vítězného „V“ byla umístěna. Nově je osazena na fasádě domu. Právě podloubí ale bylo kritickým místem, kde bylo mnoho studentů 17. listopadu 1989 zbito tehdejší policií.

Dům po revoluci získala Česká advokátní komora, které vadilo každoroční pokládání květin a zapalování svíček. Rozhodla se podloubí Kaňkova paláce uzavřít z bezpečnostních důvodů. Památkově chráněný objekt uvést do původního stavu z doby baroka. Podloubí vzniklo až v 50. letech 20. století.

Znovuodhalení památníku 17. listopadu na Národní třídě.
Památník 17. Listopadu 1989 se znovuotevřel na Národní třídě.

Přesun desky se některým pamětníkům nelíbí, protesty zazněly z řad přihlížejících i při jejím slavnostním odhalení. Zástupce komory advokátů položil první věnec pod desku na novém místě. Lidé, kteří ve středu v podvečer přišli na místo, zapalovali svíčky ale hlavně tam, kde je dnes uzavřený průchod do podloubí směrem od centra města. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký k rozhodnutí komory řekl, že mezi věcmi, které listopad 1989 přinesl, je i nedotknutelnost soukromého vlastnictví.

„Když jsem se dozvěděl, že k přesunu dojde, byl jsem z toho rozpačitý, ale musím říct, že se mi úprava na vnější fasádě domu i způsob úpravy místa, kde deska původně byla, líbí. Nepřijde mi to nedůstojné, byť je na trošku jiném místě, je stále na místě, kde se studenti v roce 1989 sešli, kde byli zastaveni a kde dlouhé hodiny čekali předtím, než došlo k zásahu policejních jednotek,“ řekl ČTK končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který se na odhalení desky přišel podívat.

Komora uváděla, že situace u pamětní desky byla už neudržitelná. Kvůli svíčkám podle ní hrozil požár a byla ohrožována bezpečnost lidí. Komora s rekonstrukcí zrušila v domě restauraci, v přízemí vznikla recepce a výstavní prostor. Ve velkých výkladech do ulice mají být trvale umístěny velkoformátové fotografie připomínající události listopadu 1989.

„Je to naprosto neadekvátní, nehorázné, symbolika místa se nedá přenést někam jinam,“ řekl v pondělí ČTK historik a účastník tehdejšího střetu s komunistickou policií Pavel Žáček. „To místo znamená obnovu demokracie a svobody v naší zemi,“ doplnil. Právě podloubí bylo místem, kde příslušníci tehdejšího pohotovostního pluku vytvořili uličku a tam bili lidi hlava nehlava, připomněl historik.

ČTK
  • 13Diskuse

Najdete na Lidovky.cz