Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pamětní deska na Národní se přesune z podloubí do průčelí paláce

25 let svobody

  10:00
PRAHA - Pamětní deska na pražské Národní třídě, která připomíná události 17. listopadu 1989, se přestěhuje z podloubí Kaňkova paláce do průčelí této barokní budovy. Majitel objektu, kterým je Česká advokátní komora, se rozhodl při rekonstrukci uměle vytvořený průchod z obou stran uzavřít a plastiku přesunout na veřejně přístupné místo. Komora na svých internetových stránkách zdůvodňuje přesun a ukazuje i vizualizaci budoucí podoby paláce. Opravy průchodu mají skončit na podzim.

Památník v podloubí jednoho z domů na Národní třídě. foto:  Dan Materna, MAFRA

Situace u pamětní desky, kam si chodí každý rok 17. listopadu stovky lidí připomenout brutální zákrok policie proti studentům v roce 1989, byla podle komory už neudržitelná. Přibývalo hořících svíček, věnců a květin, kvůli nimž museli několikrát zasahovat hasiči, v průchodu nebylo možné udržet pořádek, reálně hrozilo minimálně zranění lidí, kteří na pietní místo přišli. „Je jen otázkou, ne zda, ale kdy tu dojde ke zranění či dokonce k ohrožení života těch, kteří si často i s malými dětmi přijdou významné dny připomenout,“ uvedla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Zneužili vás komunisti, vyčítá Kalousek. Poslanci přejmenovali 17. listopad

Památkáři podle ní navrhli úpravy, které mají paláci vrátit původní vzhled. Nynější podoba budovy vznikla v roce 1953, kdy byl kvůli tramvajovým kolejím na Národní třídě zúžen chodník před palácem a chodci museli procházet umělým průchodem. „Něco takového však barokním stavbám ani v nejmenším neodpovídá, a tak památkáři požadovali průchod z obou stran uzavřít a přízemí paláce navrátit jeho vnitřnímu využití,“ uvedla mluvčí.

Deska se vztyčenýma rukama se proto přemístí na průčelí Kaňkova paláce, kde je nyní už rozšířený chodník. „Veřejnost tak bude mít možnost v míře daleko větší než dosud přicházet důstojně uctít u pomníku památné dny,“ poznamenala Chaloupková. V obnovených barokních výkladcích budou směrem na Národní třídu trvale umístěny velkoformátové fotografie připomínající události listopadu 1989. Pomník bude podle advokátní komory zajištěn proti vandalům a poškození kamerovým systémem.

V prostorách bývalého uměle vytvořeného průchodu paláce vznikne podle Chaloupkové lepší zázemí pro činnost České advokátní komory, které potřebuje mimo jiné pro organizaci bezplatných právních porad s advokáty, pro návštěvy, chod podatelny a recepce. V další části bude zřízen malý galerijní prostor, v němž budou vystaveny další fotografie z období sametové revoluce. V budoucnu tam chce komora pořádat i výstavy s lidskoprávní tematikou; první taková se uskuteční letos 10. prosince na Den lidských práv a Den evropských advokátů, dodala mluvčí.

Autor:

Letos bez stresu: Podle čeho si vybrat střední školu?
Letos bez stresu: Podle čeho si vybrat střední školu?

Všichni asi ještě máme v živé paměti loňské trable deváťáků a jejich rodičů s přijímačkami na střední školy. Čeká vás, respektive vaše děti,...