Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pamětní kniha připomene slavné hosty univerzity

Česko

BRNO Masarykova univerzita přiblíží, jaké slavné osobnosti ji za devadesát let fungování navštívily. Využije k tomu pamětní knihu, do níž hosté z Česka i ze zahraničí zaznamenávají své vzkazy. Univerzita ji vystaví v souvislosti s oslavami svého kulatého výročí.

První zápis do knihy, která bude vystavena od 19. února v Mendelově muzeu, patří tehdejšímu prezidentovi Masarykovi. „Dokument docela dobře ilustruje historii posledních 90 let v České republice, protože se z něj dá odečíst, jak se měnila atmosféra ve společnosti a jak se měnily politické poměry v zemi,“ uvedl prorektor MU Mikuláš Bek. V knize je například i vzkaz bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, podepsáni jsou v ní absolventi školy, například bývalí špičkoví hokejisté Josef Augusta a Jiří Holík či básník Ludvík Kundera.

Masarykova univerzita žije oslavami 90. výročí už několik týdnů. Nechala si složit nové slavnostní fanfáry, ocenila své absolventy a na jaro chystá i jejich sraz na brněnském výstavišti. Podle odhadu by jich mohlo dojet na dva tisíce, celkem přitom školu absolvovalo kolem 125 tisíc lidí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....