Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Panáčci ztrácejí hlavy na podporu Týce, 'pachatele' hledá policie

Panáčci přicházejí kvůli věznění Romana Týce o hlavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panáčci přicházejí kvůli věznění Romana Týce o hlavy. | foto: Facebook

PRAHA Lidé přelepují hlavy svítícím panáčkům na semaforech. Protestují tak proti uvěznění výtvarníka Romana Týce, který si odpykává měsíční trest za to, že v roce 2007 vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce. O případ se zajímá policie.

"Dokud bude Roman Týc ve vězení za panáčky, budeme jim přelepovat hlavy jako projev solidarity a řízené občanské neposlušnosti. Sdílejte fotky vašich bezhlavých panáčků!" vyzývá autor Facebookové události, která vznikla na podporu Týce.

ČTĚTE TAKÉ:


A první fotky bezhlavých panáčků z pražského Újezdu, Letné nebo nábřeží se již skutečně objevily. V bezpečí však nejsou ani jejich kolegové v Českých Budějovicích nebo Plzni a dalších městech. "Skvělej nápad! Ve středu pošlu report z Plzně!" vzkazuje ze západočeského města jeden z uživatelů.

Anketa

Mají jít příznivci Týce za přelepování semaforů do vězení stejně jako on?

Ano, poničili veřejný majetek 101
Ne, jako trest stačí pokuta 152
Ne, je to zajímavý happening, který ozvláštní veřejný prostor 1158

Ne všichni jsou však z akce nadšeni. "...z pohledu práva ten člověk poničil dopravní značení a odmítl zaplatit pokutu. Jde tedy do vězení, kam chtěl ...(jinak by zaplatil) a teď ze sebe dělá oběť," myslí si jeden z uživatelů. "Teď z toho dělá publicity stunt a 'umělec jde do vězení' zní opravdu lákavě pro všechny média," přidává se další.

Protest by se však jeho účastníkům mohl prodražit, o případ se totiž na základě informací médií zajímá policie. "Hlídka zjistila, že na Letné panáčkům hlavy opravdu chybí, budeme tedy hledat viníky," informoval server Lidovky.cz mluvčí policie Jan Daněk.  "Pachateli hrozí pokuta až 300 tisíc korun," vysvětlil Daněk.

Týc, vlastním jménem David Hons, nastoupil do vězení v pátek. Odmítl totiž zaplatit pokutu 60 tisíc, protože by to podle něj znamenalo uznání, že spáchal trestný čin.

Petici za jeho propuštění již podepsaly tisíce lidí na internetu, další se podepisovali před věznicí. Jeho příznivci také přinesli slibované bábovky, které se ale k umělci podle vězeňské služby nedostanou. Na webu skupiny Ztohoven, kterou Týc spoluzaložil, se objevil čůrající panáček.

Helsinský vybor: Reakce na semafory je nepřiměřená

Český helsinský výbor je znepokojen trestním stíháním výtvarníka Romana Týce a olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany. Týc nastoupil na měsíc do vězení za výměnu skel na semaforech, Smetanu čeká stodenní vězení za kreslení po předvolebních plakátech. Oba činy by neměly být kriminalizovány, uvedl ČHV ve vyjádření.

"Domníváme se, že reakce státní moci na oba případy je zcela nepřiměřená," uvedl ČHV. Podle něj jsou oba činy atypickým a nekonvenčním vyjádřením názorů, které není třeba řešit trestněprávní cestou. "Bylo možné upustit od potrestání, neboť žádný právem chráněný zájem společnosti nebyl ve skutečnosti podle našeho názoru ohrožen," píše ve svém stanovisku ČHV.

U obou činů je podle výboru zřejmý a převažující rozměr umělecký a politický, považuje je za svědectví o pozvolné proměně společenské atmosféry. Týcovu výměnu skel na semaforech navíc výbor srovnává s více než dvacet let starým natřením smíchovského tanku na růžovo.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Novostavba rodinného domu
Novostavba rodinného domu

Předměstí, Králíky, okres Ústí nad Orlicí
3 475 000 Kč