Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panáka stánkaři nenalejí. Lahev však prodají, i přes zákaz

Česko

  18:05
PRAHA - Prodej tvrdého alkoholu ve stáncích je od středy zakázaný. Rychlý průzkum na pražském Smíchově však ukázal, že koupit ho lze i nadále.

V této trafice nedaleko vestibulu nádraží Praha-Smíchov nebyl tvrdý alkohol tabu. foto: Lidovky.cz

Smíchovské nádraží je známé jako oblíbené místo setkávání bezdomovců, drogově závislých i sociálně slabších lidí. I proto je ve stáncích kromě běžného servisu pro cestující možné najít i prodej nejlevnějšího alkoholu.

Reportérky serveru Lidovky.cz vyrazily do terénu prověřit, jak tamní obchodníci dodržují plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích, který ve středu odpoledne vyhlásil ministr zdravotnictví.

Prodavačka v tomto stánku na Smíchovském nádraží dobře věděla, že je prodej tvrdého alkoholu zakázaný.

U prvního stánku reportérky s objednávkou vodky nepochodily. "Nemůžu. Mám to zakázané," odmítla dobře informovaná žena. "Počkejte," řekla následně a po chvilce hledání ještě ukázala list papíru - nařízení ministra zdravotnictví o zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Podívejte se, jak prodavačku stánku informuje o nařízení ministra policie:

Stačilo však ujít 100 metrů k dalšímu stánku, v němž prodavač jakoby o zákazu nevěděl. Za sebou měl vystavených několik druhů alkoholu a na dotaz ochotně odpověděl, za kolik jsou lahve k dostání.

Do třetice se reportérky serveru Lidovky.cz pokusily koupit panáka tvrdého alkoholu ve stánku u autobusového nádraží Na Knížecí. Zde však neuspěly. V jiné dny by prodavačka panáka nabídla, ve čtvrtek však obsloužit odmítla. "Je to zakázané od včerejška," sdělila s omluvou.

O nařízení, které zakazuje prodej vybraného alkoholu, věděla i trafikantka v tomto stánku u nádraží Na Knížecí.

Hygienici, policie i celníci celý čtvrtek kontrolovali stánky po celé zemi. Například ti středočeští už oznámili, že se při kontrolách setkávají se prodejci, kteří zákaz prodeje porušují. Hrozí jim vysoké pokuty, avšak zatím je kontroloři pouze varují.

"Řada prodejců bude dělat, že to neví, nebo to opravdu nevědí. Zvolili jsme postup, že budeme zatím upozorňovat a hrubé porušení by se řešilo jiným způsobem," řekl náměstek ředitele krajské hygienické stanice Josef Vlček.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...