6. dubna 2016 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Panama Papers: Češi na „špinavou“ práci

Sídlo společnost Mossack Fonseca v Hongkongu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo společnost Mossack Fonseca v Hongkongu. | foto: Reuters

PRAHA Podle zjištění LN se v dokumentech objevují bankéři blízcí uhlobaronům a politickým podnikatelům.

Uniklé dokumenty v celosvětové kauze Panama Papers ukázaly na několik Čechů s delikátním povoláním. Jde o lidi, jejichž úkolem je zakládání účtů pro bohaté a mocné byznysmeny v zahraničních bankách a vytváření firem v daňových rájích tak, aby jejich majitelé zůstali co nejvíce ve stínu.

Zuzana Herichová, Jana Lütken či Petr Malivánek. To jsou jména, která v souvislosti s kauzou uniklých dat panamské právní firmy Mossack Fonseca, jež pro své klienty z celého světa vytváří offshorové struktury, zveřejnil český server Investigace.cz.

Podle nového zjištění Lidových novin se v případu objevují i­podnikatelka Irena Braxatorová, manažerka Vanessa Payetová či jednatelka Brenda Patricie Cocksedgeová.

„Mohu potvrdit, že v našich dokumentech se tato jména vyskytují,“ ujistila LN novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které českou stopu v Panama Papers zveřejnilo na svém webu Investigace.cz.

Aféra Panama: čí majetek obnažila?

Role zmiňovaných osob v kauze Panama Papers se liší. Jedno však mají společné – vyskytují se v obchodních případech a firmách blízkých tuzemským politickým podnikatelům a finančníkům, jiné jsou zase příbuzní privátních bankéřů, kteří se podíleli na významných privatizacích státních podniků. Nutno dodat, že když někdo disponuje offshorovou strukturou, automaticky to neznamená, že překračuje zákon.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz