Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panasonic propustí 15 tisíc lidí

Česko

Během posledních pěti měsíců přišlo ve světě o práci téměř půl milionu lidí. Nejvíce zaměstnanců opouští firmy podnikající v informačních technologiích a výrobě elektroniky.

TOKIO/PRAHA Vlna propuštění, která zasáhla nejen globální firmy v důsledku světové finanční krize, pokračovala i včera. Seznam společností, které musí opustit jejich zaměstnanci, včera rozšířil i japonský výrobce elektroniky Panasonic, který oznámil, že do konce března roku 2010 propustí celkem 15 tisíc lidí. Česka se zatím propouštění netýká.

„Podnikatelské podmínky se od loňského října výrazně zhoršily zejména kvůli rychlému posílení jenu, zpomalení světové spotřebitelské poptávky a zostřující se cenové konkurenci,“ cituje americký deník The New York Times prohlášení Panasonicu. Ten v posledním loňském čtvrtletí zaznamenal kvůli světové finanční krizi čistou ztrátu 63,1 miliardy jenů (15,6 miliardy korun). O rok dříve přitom Panasonic měl zisk 115,2 miliardy jenů.

Poprvé po šesti letech také firma očekává ztrátu i za celý fiskální rok, který firmě končí v březnu. Podle nových odhadů by měla ztráta činit zhruba 380 miliard jenů. Původně přitom společnost očekávala zisk třicet miliard jenů, napsaly tiskové agentury AP a Reuters.

Kvůli takovému obratu ve finančních výsledcích se Panasonic rozhodl do konce března uzavřít 13 výrobních závodů v Japonsku a 14 ve světě. Zároveň bude propouštět zhruba pět procent svých zaměstnanců, tedy 15 tisíc lidí do konce března 2010. Polovina propuštěných bude v Japonsku, zbytek ve světě.

Panasonic působí i v České republice, ale zdejší závody zatím žádné propouštění nechystají a čekají na další instrukce z japonské centrály. Firma vyrábí v Plzni televizory a další elektroniku vyrábí i v Plané na Tachovsku a v Pardubicích. „Zatím nevíme nic konkrétního. Čekáme na další instrukce z centrály. Výroba jede podle plánu,“ řekl personální ředitel Panasonic AVC Networks Czech Plzeň Zdeněk Netřebský. V jeho firmě podle odhadů pracují zhruba čtyři tisíce lidí, z nichž část tvoří i agenturní zaměstnanci.

Podobně je na tom i Panasonic Electric Works Czech v Plané, která vyrábí relé pro průmyslové aplikace. Od počátku roku společnost nikoho ze současných 140 lidí nepropustila, navíc staví další halu, která by měla být otevřena v dubnu.

Panasonic je jen doposud poslední v řadě mnoha firem, které za posledního půl roku ve světě propustily na 469 tisíc lidí.

Kolik zaměstnanců

budou propouštět

velké společnosti

Přední světové společnosti

z nefinančního sektoru, které

od začátku září oznámily

propuštění více než deseti tisíc

zaměstnanců:

Hewlett-Packard

24 600 zaměstnanců

Caterpillar

21 610 zaměstnanců

Pfizer

19 500 zaměstnanců

Sony

16 tisíc zaměstnanců

Metro

15 tisíc zaměstnanců

Alcoa

15 tisíc zaměstnanců

British Telecom

10 tisíc zaměstnanců

Alcoa

15 tisíc zaměstnanců

Zdroj: Reuters

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...