Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pancová a Salačová jen výjimky? Nikoli, počet žen 'korupčnic' narůstá

Česko

  7:00
PRAHA - Korupční kauza Rath, která vypukla v minulém roce, jakoby jen potvrzovala policejní statistiku z loňska. V pozici obžalovaných v ní figurují hned tři ženy. Právě loni přitom narostl počet žen stíhaných kvůli korupci. Je to jen souhra okolností, nebo 'korupčnic' skutečně přibývá? Server Lidovky.cz se zeptal protikorupčních expertů.

Kateřina Pancová foto: MAFRA - Tomáš Krist

Když ministryně spravedlnosti Marie Benešová letos v říjnu novinářům ukazovala zrekonstruované mužské vazební cely v Praze na Pankráci, poznamenala, že i cely pro ženy by se měly brzy opravit. Jak totiž dodala, statistiky ukazují, že ženy stále častěji figurují v korupčních kauzách a během vyšetřování končí na celách se zmírněným režimem, jaké představila Pankrác. Avšak zatím jen pro muže.

Server Lidovky.cz porovnal čísla ve výročních policejních statistikách za posledních deset let. Z nich vyplývá, že čistě opticky má ministryně pravdu. Například kvůli klasickému korupčnímu paragrafu podplácení stíhala policie loni 23 žen, zatímco v roce 2011 to byla méně než polovina (11) a ještě o rok dříve pouze šest žen.

Korupční skutek2012201120102008200620042002
Pletichy při veř. soutěži či dražbě930-00-
Přijetí úplatku722-87-
Podplácení23116-816-
Nepřímé úplatkářství120-00-

Avšak ne ve všech korupčních činech hovoří statistika takto jasně a na to upozorňují odborníci z protikorupčních organizací. Aby se mohlo skutečně jednoznačně říct, že se ženy angažují v korupci častěji než dříve, musela by tomu podle nich předcházet detailní analýza.

"Muselo by se zohlednit třeba i to, jestli nedošlo k nárůstu počtu žen v klíčových funkcí, protože primárně se korupce týká rozhodovacích pozic," řekl serveru Lidovky.cz Radim Bureš z Transparency International.

Žena 'mozek' korupce

"Opticky se může zdát, že žen přibývá. Není náhoda, že v kauze Rath figurují ženy poměrně výrazně. Ale jediný závěr, který bych si troufl z těch statistik říct, je, že rozhodně neplatí, že by korupce byla čistě mužská záležitost," uvedl Bureš.  

Ve zmíněné kauze Rath dokonce žena sehrála klíčovou roli. Kateřina Pancová byla podle obžaloby oním článkem korupčního propletence, který vše plánoval a přijímal úplatky. Ivana Salačová pro změnu podplácela a třetí obžalovaná žena v této kauze Lucie Novanská zajišťovala, aby zmanipulované zakázky vypadaly transparentně.

Podle Bureše je ale hlavním problémem to, že policejní statistiky nereflektují skutečný stav korupce. "Klíčové je, že my se dozvíme jen o zlomku korupčních trestných činů, takže ta statistika o korupci nic nevypovídá," míní Bureš.

ČTĚTE TAKÉ:

Nárůst žen stíhaných pro korupci si netroufá za nový "trend" označit ani Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci. "V každém případě je velmi zajímavé srovnávat předpoklady muže a ženy podílet se na korupčním jednání," uvedl Konieczny.  

"Ženy jsou pravděpodobně více ovlivnitelné okolím, nicméně na druhou stranu se diplomaticky vyhýbají korupčnímu riziku a jsou zároveň méně iniciativní ve vztahu k uplácení. Muži jsou přirozeně více ekonomicky soutěživí a cítí i odpovědnost za finanční stránku své rodiny. Proto se taky mnohem častěji muži podílejí na korupci než ženy," míní Konieczny.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě trestného činu podplácení, u kterého lze statisticky vysledovat nejvýraznější nárůst, se oproti minulým letem ženy častěji pouští také do protizákonností ve veřejných soutěží. Zatímco v letech 2004 či 2006 byla v kolonce nula, v minulém roce počet vyskočil na devět. Zda v Česku alespoň statisticky skutečně stoupá počet žen 'korupčnic', ukáží čísla za letošní rok. Byl by to toiž už třetí rok v řadě, ve kterém by pokračoval významný skok.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat