Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pandury měly být největší armádní obchod

Česko

PRAHA Náhrada čtyřicet let starých obrněných transportérů OT 64 novými osmikolovými vozidly měla původně ze státního rozpočtu ukrojit více 24 miliard korun. Pro armádu to měl být největší nákup v novodobé tuzemské historii.

Po různých peripetiích, včetně vypovězení smlouvy vítězi výběrového řízení firmě Steyr, se nakonec dodání 234 kusů nových obrněnců smrsklo na méně než polovinu za 14,4 miliardy. Přesto má Česko za každého obrněnce zaplatit téměř trojnásobek ceny, které se Steyrem dohodla například portugalská vláda.

Vojáci měli původně používat nové transportéry Steyru Pandur již před dvěma lety. Nakonec se prvních sedmnáct kusů do výzbroje dostalo až vloni na podzim.

MF Dnes nyní navíc přináší důkazy, že armádní zakázku pravděpodobně od počátku doprovázelo korumpování a uplácení tuzemských politiků. Reportéři skrytou kamerou natočili bývalé manažery Steyru, kteří otevřeně hovořili o korupci a o penězích určených na zajištění obchodu. Provize pro politiky a lobbisty měla podle nich být víc než miliarda korun. Smlouvu podepsal odstupující ministr Kühnl O zakázce, která by co do financí předčila i kritizovaný pronájem stíhaček Gripen, se ve vládních kruzích začalo hovořit již v roce 2003 za premiéra Vladimíra Špidly. Za působení jeho nástupce Stanislava Grosse se už začalomluvit o vyhlášení soutěže. Tendr nakonec vyhlásilo ministerstvo obrany vedené Karlem Kühnlem v květnu 2005, kdy už byl šéfem vlády Jiří Paroubek. V lednu následujícího roku výběrová komise doporučila uzavřít smlouvu s rakouským Steyrem.

Neúspěšný italský koncern Iveco, který byl vyřazen ještě před závěrečným kolem výběru, dal celou věc k soudu. Před soud se nakonec dostala i stížnost neúspěšného finalisty tendru finské společnosti Patria. Ani jedna stížnost však už výsledek nezvrátila.

Krátce po červnových volbách 2006, v nichž jeho Unie svobody utrpěla zdrcující debakl, totiž ministr v demisi Kühnl podepsal se Steyrem smlouvu. Sklidil za to sice obrovskou kritiku, nic víc se ale nestalo. „Nešlo to udělat jinak kvůli platnosti smlouvy,“ komentoval tehdy věc odstupující ministr.

Zvrat v případu přišel v roce 2007. Dodávky pandurů se opožďovaly a obrněnci navíc neprošly náročnými armádními testy. Topolánkova vláda nejprve smlouvu vypověděla, aby ji záhy nahradila upraveným kontraktem na 107 kusů obrněnců za 14,4 miliardy korun. Nyní začíná armáda transportéry používat. Sloužit by měly například v Afghánistánu.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.