Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pandury: policejní razie v Rakousku

Česko

PRAHA Rakušané razantně vstoupili do kauzy nákupu transportérů Pandur. Vyšetřovatelé spolkového úřadu pro předcházení korupci a pro boj s ní (BAK) provedli v pondělí domovní prohlídky u dvou exmanažerů firmy Steyr Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika. Zároveň prohledali vídeňské sídlo společnosti Steyr, která dodala české armádě transportéry za čtrnáct miliard korun. Informaci o razii včera přinesl rakouský zpravodajský server Kurier. at.

Fridrich König z BAK serveru řekl, že úřad nejednal na ničí podnět a k razii se rozhodl sám. Podle něj se objasní „všechna obvinění rychle za plné spolupráce zúčastněných a firmy Steyr“. Podezření z korupce provází obchod od samého počátku. Novou vlnu zájmu rozdmýchal deník MF DNES, který minulý týden zveřejnil záznamy skryté kamery, na nichž exmanažeři Steyru popsali korupční praktiky, které měly provázet dojednávání zakázky. Mluvili o schůzkách s politiky a o podílu z ceny zakázky pro politické strany.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Mluvčí zbrojovky nechtěl policejní akci komentovat. Nynější vlastník Steyru - americký koncern General Dynamics - totiž převzal firmu Steyr v roce 2003, kdy oba vyšetřovaní manažeři podnik opustili.

Chování obou bývalých zástupců zbrojovky vysvětluje Habitzlův advokát Hermann Heller tak, že se exmanažeři snažili zjistit, proč se někdo v případu šťourá. Oběma mužům se prý zdálo zvláštní, že po tolika letech nějaký Čech jeví tak nápadný zájem o starý příběh a aby přišli na to, co za tím vězí, rozhodli se podle advokáta se zvědavcem setkat a „vodit ho za nos“. Už v minulosti se oba exmanažeři hájili tvrzením, že s českým novinářem, který se vydával za podnikatele a skrytě oba exmanažery nahrál, jen žertovali. Heller také zdůraznil, že jeho klient je vojákem rakouské armády, který byl přechodně na dobu působení u Steyru uvolněn ze služby. Kromě BAK se proto případem začala zabývat i rakouská armáda. Habitzl se totiž vrátil do jejích řad.

Přituhuje i v Česku Prověřit podezřelý obchod chce nově i česká policie. Policejní prezident Oldřich Martinů včera oznámil, že jeho lidé začali sestavovat speciální tým, který má nákup obrněnců pro českou armádu znovu prověřit.

„Úkolem týmu bude v návaznosti na výsledky předchozích šetření prověřit nové informace, které byly v souvislosti s uvedeným obchodem zveřejněny ve sdělovacích prostředcích,“ dodal mluvčí policejního prezidia Jiří Vokuš.

V čele skupiny působící v rámci Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality bude stát přímo ředitel útvaru Libor Vrba. Posílen bude policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. „Opravdu až do konce března, kdy by mohly být první informace k dispozici, vyzývám i média k trpělivosti,“ dodal včera Vokuš. A odmítl říci víc.

Nákup Pandurů už jednou policejním vyšetřováním prošel. Detektivové nákup prověřovali v roce 2006, nakonec jej předali vojenské policii. Ta ovšem případ ukončila bez podezření ze spáchání trestného činu.

Kauza se úzce dotýká i některých českých politiků - v souvislosti s ní se objevila například jména současného ministra obrany Martina Bartáka, exministra obrany Karla Kühnla (US-DEU) a nepřímo i šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

Všichni se proti jakémukoli nečistému angažmá v kauze ohradili. Poslední jmenovaný dokonce hned po novém prolomení kauzy vyzýval k sestavení zvláštního vyšetřovacího týmu - a premiér Jan Fischer ho vyslyšel, v pondělí se totiž za posílení vyšetřování přimlouval u policejního prezidenta Martinů i u nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Přestože například ministr vnitra Martin Pecina nejdříve neurčitý „zvláštní tým“ pro vyšetřování odmítal.

Autor: