19. července 2019 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paní Sosnarovou bych už na ocenění nenavrhl a na přednášku bych ji nepozval, tvrdí starosta Jan Grolich

Věra Sosnarová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Sosnarová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

VELATICE (BRNĚNSKO)  Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru Sosnarovou, která tvrdí, že byla po druhé světové válce vězněna v sovětském pracovním táboře na Sibiři, a o svých zážitcích vypráví na přednáškách.

Grolich své stanovisko i s vysvětlením prezentoval na Facebooku. „Paní Sosnarovou bych už na ocenění nenavrhl a na přednášku bych ji nepozval. Současně bych ale chtěl vyzvat ke zvážení rychlých soudů, protože její životní osud byl dost pravděpodobně mnohem těžší a složitější, než ho měla drtivá většina z nás,“ napsal Grolich. Své vyjádření opírá o ve středu zveřejněný rozhovor se Sosnarovou v internetové DVTV, uvedl. Minulý týden Grolich na facebooku napsal, že nedokáže uvěřit, že emoce a síla vyprávění Sosnarové mohly být hrané. 

Cenu Sosnarové loni v listopadu předal hejtman Bohumil Šimek, její příběh ale zpochybnil historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Sosnarová říká, že byla v roce 1945 ve svých 14 letech spolu se svou matkou a devítiletou sestrou odvlečena do sovětského gulagu. Dosud uváděla, že tam strávila 19 let. V televizi DVTV v nedávném rozhovoru řekla, že poslední tři roky strávila v pracovním lágru, kde se pod zástěrkou výroby radiátorů odlévaly součástky pro tanky. „Já jsem myslela lágr jako lágr, baráky jak baráky,“ řekla. Potvrdila také, že nemá žádné dokumenty, které by její věznění v gulagu dokládaly. Pracovní knížka, kterou našel Hradilek a která ukazuje, že Sosnarová v tehdejším Sovětském svazu měla civilní zaměstnání, byla podle Sosnarové zfalšovaná.

Osmaosmdesátiletá Sosnarová, která žije na Brněnsku, o svých zážitcích ze Sovětského svazu víc než 15 let vypráví na besedách po celém Česku. Odškodnění pro oběti gulagů, které by v jejím případě činilo téměř tři miliony korun, jí Česká správa sociálního zabezpečení po několika letech zkoumání jejího případu nepřiznala.

Hradilek v rozhovoru pro Deník N uvedl, že Sosnarová v SSSR žila v místech, kde se zřejmě setkávala s lidmi propuštěnými z gulagu. Musela ale podle něj vědět, že není v pracovním táboře, ale je civilní zaměstnankyní. „Ona žila v dělnických podmínkách. Poválečný život v Rusku byl náročný, určitě tam byl hlad. Zároveň si ale myslím, že v Brně měla před válkou a po ní těžší život než v Nižném Tagilu,“ řekl. Podle něj také Sosnarová nemohla být svědkem upalování vězňů ve stodolách nebo pohřbívání lidí zaživa, jak říká, protože vězni takovým způsobem v gulagu zabíjeni nebyli.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.