Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Panika byla, babičky křičely, říká svědek hořící lokomotivy

Česko

  15:19aktualizováno  17:47
PRAHA - V Černošicích u Prahy narazil vlak do stromu. Lokomotiva se vznítila a hoří. Podle svědka, který se přihlásil lidovkám, není nikdo zraněný, ale frekventovaný železniční úsek Praha - Beroun je neprůjezdný. "Panika trošku byla. Do vlaku lezl dým," popsal rychlou evakuaci Josef Fiala. České dráhy registrují po větrné smršti zatím devět zablokovaných tratí.

Nehoda vlaku v Černošicích (foceno mobilem) foto: Lidovky.cz

Nehoda vlaku v Černošicích (foceno mobilem)

Cestující odcházejí z místa nehody (foceno mobilem) 

Nehoda se stala kolem 14.20 hodin asi 400 metrů za stanicí Černošice - Mokropsy, kde na troleje spadl strom. Rychlík směřující z Prahy do Českých Budějovic se vyřítil ze zatáčky a nestačil zabrzdit. "Rozbilo se přední sklo a strojvůdce byl trošku poškrábaný," líčil Fiala, který ve vlaku cestoval.

Lokomotiva se vzňala a k nehodě museli přijet hasiči. Mezitím lidé vlak opustili. "Nebylo to tak hektické, ale trošku byla panika. Babičky křičely," popsal Fiala.

Cestující se museli vrátit zpět do stanice, kde čekají na náhradní autobusovou dopravu. Tu organizují České dráhy.

Frekventovaná trať je ale neprůjezdná. Rychlíky z Prahy do Plzně vůbec nevyjely. Rychlíky na České Budějovice jedoucí přes Beroun a Písek odklánějí železničáři přes Rudnou u Prahy. Jednokolejná objízdná trasa má ale jen omezenou kapacitu.

Nehoda vlaku v Černošicích (foceno mobilem)

České dráhy registrovaly po větrné smršti zatím devět zablokovaných tratí, většinou byly důvodem padlé kmeny.

U Josefova Dolu v Jizerských horách se sesula opěrná zeď pod tratí. Čtyři vlaky narazily do stromu, nehody se obešly bez zranění.

Tři tratě už se podařilo opět zprůjezdnit, z Těšína na Slovensko se podařilo zprůjezdnit jednu kolej, na dalších pěti místech ale vlaky nejezdí, řekl ČTK mluvčí drah Ondřej Kubala. Větrná smršť doprovázená prudkým deštěm se přes republiku přehnala odpoledne.

Aktuálně zde vlaky nejezdí mezi stanicemi Radotín a Řevnice, nahradilo je devět autobusů. Omezení bude podle Kubaly trvat zhruba do 20:00, kdy by mohl být obnoven provoz alespoň po jedné koleji.

ČD se dohodly se společností SpojBus, která provozuje linku pražské integrované dopravy 380 Beroun - Praha, že autobus s odjezdem z Berouna v 18:12 pojede mimořádně od berounského vlakového nádraží.

"Všem, kteří potřebují do Berouna či Plzně, doporučujeme použít z Prahy standardní linkové autobusy, které odjíždí převážně od stanice metra Zličín," dodal Kubala. Osobní vlaky Praha - Beroun jezdí podle něho v úseku Beroun - Řevnice, rychlíky z Prahy do Plzně jezdí jen v úseku Řevnice - Plzeň.

Vážné poškození trati způsobily přívaly vody v Jizerských horách, kde se na trati z Jablonce nad Nisou na Smržovku sesula opěrná zeď pod tratí.

"Zajišťujeme dopravu autobusu, není vůbec jasné, kdy bude možné dopravu na trati obnovit," řekl Kubala. Autobusů místo vlaku museli lidé využít také v okolí Bakova nad Jizerou. "Na trati z Mladé Boleslavi do Bakova nad Jizerou a dál do Bělé se už ale podařilo provoz obnovit," řekl Kubala. Také na trati z Nymburka na Jičín už vlaky znovu jezdí.

Ve východních Čechách narazil osobní vlak do stromu mezi Starou Pakou a Jaroměří, souprava se 16 cestujícími vykolejila, nikomu se ale nic nestalo.

Doprava je přerušena a nahradí ji autobusy. Do větví spadlého stromu narazil vlak také mezi Plzní a Chebem. Přerušení provozu hlásí České dráhy i z tratí Chlumec nad Cidlinou - Trutnov a Český Těšín - Čadca, tam se ale v 17:12 podařilo obnovit provoz alespoň po jedné koleji. Výši škod zatím dráhy nevyčíslily.

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...