130 let

Pankrácká věznice bude asi na prodej

Česko

PRAHA Pankrácká věznice možná v příštích letech zanikne. Ministerstvo spravedlnosti podle včerejší MF Dnes vážně uvažuje o tom, že nejslavnější pražskou věznici zruší a pozemky pod budovami prodá soukromým investorům.

V takovém případě stát postaví novou, moderní vězeňskou budovu mimo hlavní město. Pankrácká věznice, kdysi nejmodernější žalář Rakouska-Uherska, už evropským normám nevyhovuje. Její rekonstrukce by stála zhruba miliardu korun.

Věznice má problémy i s tím, že obtížně shání lidi na místa dozorců kvůli nástupním platům.

Ministerstvo spravedlnosti zvažuje rekonstrukci věznice jako další variantu, jak s objektem naložit. Podle ministra Jiřího Pospíšila bude do konce letošního roku hotova studie, z níž vyplyne, zda je efektivnější tuto věznici opravit, nebo prodat.

Pankrácká věznice byla postavena před 118 lety z popudu císaře Františka Josefa I. V té době to byl přepychový kriminál s vlastní plynárnou, centrálním vytápěním i kostelem pro věřící.

V době heydrichiády a po válce během 50. let minulého století smutně proslula popravami obyčejných českých lidí i politických vězňů. Dodnes to připomíná zdejší muzeum vězeňství s celou smrti, gilotinou a místností, kde odsouzenec vyslechl zamítnutí žádosti o milost.

„ Je to tam opravdu sugestivní. Jen málokteré místo tak jednoznačně připomíná lidské hrdinství a utrpení, mám-li užít silných slov,“ podotkl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma.

Další osud pietního místa, věnovaného popraveným ve 40. a 50. letech, zajímá i čtvrtou městskou část, na jejímž území pankrácká věznice stojí. „V případě prodeje nás bude v prvé řadě zajímat, zda pietní místo bude zachováno a v jaké podobě. To místo ale nespadá do vlastnictví městské části, takže můžeme jen svůj názor na jeho zachování adresovat kompetentním institucím,“ reagoval místostarosta Prahy 4 Václav Krištof.

Areál pankrácké věznice má rozlohu devět a půl hektaru. Je obklopen obytnými domy a leží v jedné z nejlukrativnějších částí metropole. Je pravděpodobné, že po zrušení věznice by místo ní vznikly bytové domy nebo administrativní budovy.

Podle Tůmy je snaha nabídnout takové místo k prodeji developerům pochopitelná. „Každé moderní město se musí dále rozvíjet a nezůstat jen skanzenem. Je třeba hledat cestu, jak při tom nezničit všechno z minulosti,“ řekl Tůma.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás