16. dubna 2017 7:52, aktualizováno  7:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Papež František pokřtil ve Vatikánu vůbec první Češku a dalších 10 lidí

Papež František pokřtil ve Vatikánu vůbec první Češku a dalších 10 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František pokřtil ve Vatikánu vůbec první Češku a dalších 10 lidí | foto: ČTK

ŘÍM/PRAHA Papež František v sobotu večer pokřtil v Bazilice svatého Petra ve Vatikánu 11 lidí z různých částí světa. Byla mezi nimi i Taťána Čempelová z Dětmarovic na Karvinsku, která se tak stala první Češkou v novodobé historii pokřtěnou hlavou katolické církve.

Křest byl součástí velikonoční vigilie, při níž si křesťané připomínají noc, kdy podle tradice vstal z mrtvých Ježíš Kristus. Celá velikonoční vigilie začala bohoslužbou světla, při níž papež rozsvítil velikonoční svíci (paškál).

Papež František pokřtil ve Vatikánu vůbec první Češku a dalších 10 lidí
Papež František pokřtil ve Vatikánu vůbec první Češku a dalších 10 lidí

Tato velká svíce, která symbolizuje vzkříšení Krista, se pak nesla ztemnělou bazilikou a věřící si od ní zapalovali vlastní svíce. Poté se konala bohoslužba slova, během níž se četly v různých jazycích úryvky z bible. Uprostřed této bohoslužby slova se znovu rozezněly zvony, které utichly ve velikonoční čtvrtek.

Poté následovala křestní bohoslužba, během níž se nejprve světila křestní voda a pak se konal samotný křest. Pokřtěno papežem bylo 11 osob, včetně dvou dětí. Podle agentury APA pocházejí tito lidé z Itálie, Španělska, ČR, USA, Albánie, Malty, Malajsie a Číny.

Papež během více než dvouhodinové velikonoční vigilie opět připomněl i bolest migrantů a lidí bez domova. Jejich lidská důstojnost je podle Františka „přibíjena na kříž“ každý den skrze nespravedlnost a korupci. Papež ale také vyzval všechny věřící, aby neztráceli naději. Tu podle něj symbolizuje právě Kristovo vzkříšení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz