V Arcibiskupském paláci papež Benedikt XVI. na setkání se zástupci církví vyslovil přání, aby se církve více sjednotily. A jako příklad zmínil Jana Husa, o jehož odkazu uspořádala v roce 1999 římskokatolická církev sympozium. "Aby se uklidnily neklidné vody v Evropě," řekl papež.
Hlavní roli by podle svatého otce měla hrát katolická církev. "Křesťané by se neměli krčit, ale po vzoru svatého Vojtěcha nebo svaté Anežky České by měli ukazovat, co je dobré," prohlásil v Arcibiskupském paláci Benedikt XVI.
On-line přenos |
Poté zamířil papež do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde se s akademiky. V proslovu k nim mimo jiné varoval před myšlenkovým relativismem a tendencí stavět rozum proti víře a hledání pravdy. Význam akademické komunity vyzdvihl připomenutím toho, že společenské změny před 20 lety v tehdejším Československu urychlilo i reformní hnutí vzešlé z univerzitního prostředí a studentských kruhů.
"Mohutný rozvoj v informační a technologické oblasti s sebou nese pokušení oddělit rozum od hledání pravdy. Rozum, je-li však zbaven základní lidské orientace k pravdě, začíná ztrácet směr; chřadne," řekl Benedikt XVI.
Hlavu katolické církve přivítali rektor Karlovy univerzity Václav Hampl a Jaroslav Lorman, doktorand teologické fakulty, který zastupoval studenty. Papež dostal při setkání darem dva svazky dějin Karlovy univerzity svázané speciálně pro tuto příležitost. Ve Vladislavském sále se zástupci Karlovy univerzity scházejí jednou za 50 let při výročí založení univerzity Arcibiskupstvím pražským a králem, nyní výjimečně u příležitosti papežovy návštěvy.
Dopoledne strávil papež v Brně. Šlo o vůbec první návštěvu papeže v moravské metropoli a také v brněnské diecézi od jejího vzniku v roce 1777. V areálu bohoslužby, který byl vybudován na tuřanském letišti, symbolizovala návštěvu dvanáctimetrová kotva.
Brněnský biskup Vojtěch Cikrle řekl, že papež přináší obyvatelům diecéze povzbuzení do života a možnost zamyšlení se nad jeho duchovní stránkou. K přemýšlení o ní vyzval věřící, ale i lidi, kteří hledají smysl života, a také ateisty.
Papež požehnal 57 různých předmětů. Byly mezi nimi především základní kameny nových kostelů a kaplí.
Do města přijeli na setkání s ním i tisíce poutníků z okolních zemí. Papež účastníky mše pozdravil na závěr v češtině, ve slovenštině, polštině a němčině. Mši sloužil latinsky, homilii, v níž mluvil o Bohu jako o jediné naději, přednesl italsky. Papežův projev najdete zde.
Na brněnském letišti se ráno zranil policista. Nešťastnou náhodou spadl z koně. Další úrazy, které ošetřovali lékaři, jsou lehkého rázu. Největší obavy měli zdravotníci z případné dehydratace poutníků. Nakonec museli ošetřit patnáct osob, deset z nich zkolabovalo včetně jednoho církevního hodnostáře.
Cikrle věnoval papeži jako osobní dar kopii nejstaršího kříže nalezeného na jižní Moravě. Stříbrný originál pochází z dob Velké Moravy. Nalezen byl v Mikulčicích u Hodonína. Druhou kopii nosí biskup. Benedikt XVI. dostal celkem 25 darů - mimo jiné ponožky v liturgických barvách nebo kraslici z Vnorova.
Čtěte takéPapež udělí přijímání jen deseti duchovním. Má totiž zraněnou ruku DOKUMENT: Přečtěte si celé kázání papeže Benedikta XVI. v Brně |
Je na něm umístěna i velmi vzácná socha Panny Marie Tuřanské, která se našla před staletími v trní u Tuřan. Podle legend ji na Velkou Moravu přinesli věrozvěstové Cyril s Metodějem. Benedikt XVI. je podle některých nejvýznamnějším hostem, který v novodobé historii zavítá do moravské metropole.