5. června 2014 20:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všechny papírové kupony by Praha mohla vydávat až od září

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: ČTK

PRAHA V případě přechodu z karty opencard na papírové průkazky bude pražský dopravní podnik schopen vydávat novým zákazníkům celý sortiment předplatních kuponů až od září. Problém bude hlavně se studentskými kupony. Vyplývá to z dopisu, který podnik zaslal pražským radním. K vydávání papírových průkazek musí dát pokyn radní. Jednat o tom budou příští týden. Praze nyní končí smlouvy s vlastníkem práv k opencard a není jasné, co bude s projektem dál.

Podle informací ČTK není rada v názoru na průkazky jednotná. Pokud ale materiál schválí, mohli by cestující o papírové jízdenky a kupony žádat od července. Souběžně by do konce srpna bylo možné vydávat i karty opencard.

Přechod potrvá až čtyři týdny

Praha připravuje částečný přechod k papírovým jízdenkám jako "krizovou variantu". Týkala by se hlavně nových cestujících. Město totiž tlačí čas. V polovině června končí smlouva s vlastníkem licencí k systému opencard, firmou eMoneyServices (EMS), nová dohoda není a není ani jasné, co po tomto datu nastane. EMS tvrdí, že funkčnost systému nemůže garantovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Řešení problému s přechodem na nový způsob plateb v městské hromadné dopravě nabídly i České dráhy. Vedení státního dopravce obeslalo radní s nabídkou, že část aplikací opencard spojených s přepravou by mohla převzít zákaznická karta (In Karta) Českých drah. Alespoň ti cestující, kteří jsou pravidelnými zákazníky ČD, by nemuseli přecházet na papírové kupony, uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Podle něj už o této možnosti dopravce jednal se zástupci pražského dopravního podniku.

Studentské a roční kupony? Problém

Příprava na přechod k papírovým průkazkám Praze potrvá tři až čtyři týdny. Cestujícím dopravní podnik nebude schopen hned nabídnout celý sortiment. Kromě studentských kuponů by podle dopisu, který má ČTK k dispozici, nastaly problémy i s ročními kupony. Úplný přechod všech držitelů opencard na papírové průkazky zatím Praha neplánuje. Pokud by se tak stalo, dopravní podnik by nebyl schopen nápor žadatelů zvládnout, píše se v dopise.

Vedení města několik měsíců čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že v roce 2012 prodloužilo spolupráci s EMS. Nedávno kvůli tomu navíc dostalo milionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Politici z TOP 09 ale tvrdí, že údajně nevýhodně nastavené smlouvy z éry primátora Pavla Béma (ODS) neumožňují jiný postup.

Projekt opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem bytu 3+1 Suché Vrbné
Pronájem bytu 3+1 Suché Vrbné

Jiřího z Poděbrad, České Budějovice - České Budějovice 5
12 000 Kč