Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papoušek, který nepapouškoval

Česko

Nadaný opeřenec Alex, který uměl počítat a komunikovat, zemřel, stár 31 let

Celebrita mezi pokusnými zvířaty, papoušek Alex, zemřel. Proslavil se výjimečnou slovní zásobou a vlohami k matematice.

Málokterý tvor z říše zvířat se díky svým individuálním schopnostem zapíše do dějin vědy. Fenka Lajka i ovce Dolly se do novinových titulků dostaly vlastně náhodou, jejich nadání hrálo malou, nebo dokonce žádnou roli. Zvířata proslavená prostřednictvím filmu jsou většinou dobře vycvičená, ovšem důležitější než intelekt je vždy roztomilý zjev.

Případ papouška Alexe je trochu jiný. Znal víc než sto anglických slov, rozpoznával tvary, barvy a především: mnohé ukazuje na to, že do značné míry rozuměl tomu, co říkal. Tím se značně lišil od obyčejných „papouškujících“ papoušků.

Alex zemřel na konci minulého týdne a jeho skon včera oznámila jeho chovatelka a majitelka, komparativní psycholožka Irene Pepperbergová. Debata, zda Alex opravdu věděl, co říká, však pokračuje.

Talent ze zverimexu

Příběh začal v roce 1977, když si slečna Pepperbergová, tehdy ještě doktorandka studující chemii na Harvardu, koupila v obchodě s domácími mazlíčky papouška žako. Prožila s ním třicet let, změnila svou specializaci a publikovala studie, které proslavily ji i jejího nadaného chovance, Díky jejím pokusům ztratil výraz „ptačí mozek“ mnohé z původní pejorativnosti.

Alex se například naučil počítat do šesti. Dokázal určit počet předmětů, číslovku vyslovit a ukázat na napsané číslo. Chápal, že číslo 5 označuje různé pětice objektů, že může jít třeba o pochutiny nebo hračky. Bylo mu jasné i to, že 5 je víc než 4.

Jeho slovní zásoba byla srovnatelná s talentovanými šimpanzi, kteří však používají posunkovou řeč. Alex dokázal dokonce tvořit nová slova. Když poprvé uviděl jablko, nazval ho „banerry“. Zřejmě jde o složeninu z anglických slov banana a cherry (třešeň ). Tyto druhy ovoce - a slova, která je označují -znal dobře. Jablko mu nejspíš připomnělo třešeň barvou slupky, dužina zas evokovala banán.

„Projevoval emoce odpovídající dvouletému dítěti a intelektem se vyrovnal dítěti pětiletému“, tvrdila Pepperbergová a její názory publikovaly odborné časopisy. Někteří vědci však nesouhlasí s tím, aby se Alexovi přisuzovaly lidské dovednosti. Podle nich nikdy neprokázal schopnost zobecňovat ani logické myšlení. Obojí umí už velmi malé děti.

„Pátek byl nejhorší den mého života,“ říká doktorka Pepperbergová. Ještě ve čtvrtek večer od svého chovance slyšela na rozloučenou „Ty být hodná. Mám tě rád. Na shledanou zítra.“ Ráno ho nalezla mrtvého. Příčinu smrti neodhalila ani pitva. Alex byl přitom z papouščího pohledu teprve ve středním věku. Bylo mu 31 let. Příslušníci jeho druhu žijí 50 až 60 let.

***

Konec opeřeného génia

E-mailová schránka Irene Pepperbergové, komparativní psycholožky působící na Brandeis University a na Harvardu, je přeplněna kondolencemi. Zemřel totiž její papoušek Alex, zřejmě nejznámější opeřenec světa.

Alex vynikal schopností mluvit a počítat, což z něj udělalo hvězdu pořadů natočených britskou televizí BBC a americkou sítí PBS. Doktorka Pepperbergová bude ve výzkumu schopností papoušků pokračovat. Souběžně s Alexem pracovala poslední léta ještě s dvěma papoušky žako, s Griffinem a Arthurem.

Autor: