Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papyrus sloužil lékaři za štít

Česko

Nejdelší papyrus o medicíně měří dvacet metrů, říká profesor Břetislav Vachala, spoluautor knihy Staroegyptské lékařství.

* LN Kolik papyrů věnovaných lékařství se zachovalo?

Doposud je známo 13 textů s touto tematikou. Většinu koupili archeologové nebo mecenáši egyptologie od obchodníků se starožitnostmi. Takže neznáme místa, kde se papyry původně nacházely.

* LN Jak dlouhé období zachycují papyry, které jste prostudoval?

Přibližně tisíc let, nejstarší nalezené papyry pocházejí z roku 2000 př. n. l. a nejmladší z období okolo roku 1085 př. n. l.

* LN Který papyrus považujete za nejvýznamnější?

Určitě Smithův a Ebersův. Ten první je 4,7 m dlouhý. Převážná část textu na sedmnácti listech popisuje 48 chirurgických postupů, jak léčit úrazy hlavy a hrudníku, na rubu je popsán jeden případ vztahující se k menstruaci. Ebersův papyrus sestává ze 110 listů.

Pokračování na straně 31

Dokončení ze strany 29

Je to nejdelší dochovaný papyrus s lékařskou tematikou, měří 20,23 metru. Zahrnuje 877 případů - interní, kožní, močové, chirurgické, zmiňuje se také o léčbě bolesti hlavy, popálenin či kousnutí jedovatými zvířaty. Obsaženy jsou i ženské potíže a případy dětských onemocnění. Oba papyry pocházejí z období mezi lety 1634 až 1526 před Kristem.

* LN Jakou funkci měly papyry?

Používaly se pro výuku nových adeptů medicíny v tzv. domech života, které si představme jako učiliště, knihovny a písárny. Studenti texty opakovaně četli a snad se je učili deklamovat i zpaměti. Papyry sloužily také jako příručka pro lékaře, ve které našli popisy příznaků chorob, a hlavně měly funkci jakéhosi štítu na obranu lékaře.

* LN Co tím myslíte?

Když lékař postupoval při léčbě přesně podle pokynů na papyrech, unikl možnému trestu v případě, že léčba byla neúspěšná. Rozhodně však nešel na popravu jako v Mezopotámii, kde se podle Chammurapiho zákoníku trestalo podle principu oko za oko. V Egyptě nedávali vinu lékaři, ale přičítali to spíše vlivu bohyně Sachmety, patronky medicíny. Nezdar léčby tak mohl zavinit třeba silný démon, kterého se nepodařilo překonat ani pomocí magických formulí.

* LN Z jakých pramenů jste při psaní knihy o staroegyptské medicíně čerpali?

Znalosti o lékařství vycházejí z výzkumu papyrů, nápisů v hrobkách, kosterních pozůstatků a ze studií těl mumifikovaných člověkem nebo přirozenou cestou pouštním pískem. Zdánlivě je to velké množství pramenů, ale odborníci odhadují, že se nám zachovala pouze jedna stotisícina všech informací zaznamenaných za celé období starého Egypta.

Autor: